Placówki handlowe znów otwarte. Premier podał datę

W sobotę przed południem odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie „odmrażania gospodarki”. 30 listopada zostaną otwarte placówki handlowe. Szkoły nadal będą działać w trybie zdalnym. Ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla wszystkich województw.


Miesiąc przed Świętami rząd przedstawił plan „odmrażania gospodarki”.  Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji zaznaczał, że przed nami okres „100 dni solidarności”.

– Chociaż od  kilku dni obserwujemy stabilizację liczby zakażeń, wirus zbiera śmiertelne żniwo. Pamiętajmy, ze pod każdą informacją o zgonie kryje się ludzka tragedia. Wirus zbiera śmiertelne żniwo, które zasiał dwa - cztery tygodnie temu. Jeśli stabilna stabilność zakażeń się utrzyma, poprawę zobaczymy dopiero za jakiś czas. Z zatrwożeniem obserwuję codzienna liczbę zgonów, za które jest pośrednio lub bezpośrednio odpowiedzialny koronawirus – powiedział premier Mateusz Morawiceki.

Poinformował, że chociaż od kilku dni jest obserwowana pewna względna stabilizacja liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo.

–  Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna – zaznaczył Morawiecki.

W kameralnym gronie

Premier zaapelował również, by Święta Bożego Narodzenia spędzić w kameralnym, rodzinnym gronie i nie przemieszczać się między miastami. Zaznaczył, że od tego będzie zależało wprowadzanie kolejnych restrykcji.

– Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności - na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń – powiedział Morawiecki.

Placówki handlowe otwarte, gastronomia zamknięta

30 listopada zostaną otwarte placówki handlowe, które będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Rząd zapowiedział kontrole stosowania się placówek do obowiązujących zasad.

– Byliśmy nakłaniani przez inne branże, m.in. gastronomię, kina czy teatry do ich otwarcia. Jednak idziemy za rada naszych epidemiologów. Zdecydowaliśmy się pozostawić w okresie przedświątecznym te wszystkie placówki nadal zamknięte do 27 grudnia. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń – ocenił premier Morawiecki.

Rząd podjął decyzję, że szkoły pozostaną zamknięte do 23 grudnia.

– Podjęliśmy decyzję, że ferie będą skumulowane między 4 a 17-18 stycznia. Ferie do tej pory były rozłożone na różne województwa, dziś muszą być skumulowane w jednym terminie, aby było jak najmniej wyjazdów. Jeśli wtedy zostaniemy w domach, to jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki – zaznaczał Morawiecki.

comments powered by Disqus