Pomnik ks. Piotra Skargi ma zniknąć z placu Marii Magdaleny. Pojawi się drzewo i trawa

Plac Marii Magdaleny fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Plac Marii Magdaleny ma przejść w przyszłym roku przebudowę – dowiedział się portal LoveKraków.pl.

Ustawiony w 2001 roku pomnik przedstawiający jezuitę ks. Piotra Skargę autorstwa prof. Czesława Dźwigaja ma zniknąć z placu Marii Magdaleny. Urzędnicy chcą porozumieć się z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby postument mógł być umieszczony na terenie pobliskiego Collegium Broscianum.

Pomnik ks. Piotra Skargi miałby zostać ustawiony pomiędzy budynkiem UJ a kościołem św. Piotra i Pawła
Pomnik ks. Piotra Skargi miałby zostać ustawiony pomiędzy budynkiem UJ a kościołem św. Piotra i Pawła

Co z samym placem? – To będzie prosta inwestycja. Chcemy zerwać bruk, posadzić duże drzewo i zasiać trawę. Myślę, że taka zielona oaza będzie szczególnie doceniana przez mieszkańców i turystów w upalne dni – mówi nam osoba z krakowskiego magistratu.

Przebudowa placu miałaby zostać przeprowadzona przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa w przyszłym roku.

Konserwator zabytków: Nie dla usuwania zieleni

Urzędnicy chcą wykorzystać zmianę nastawienia służb konserwatorskich do rewitalizacji zabytkowych obszarów miast. Generalna Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin na początku września wydała nowe wytyczne, które zakazują wojewódzkim konserwatorom wydawanie pozwoleń na realizację inwestycji zakładających wycinkę starodrzewia i usuwanie zieleni w celu utwardzania betonem placów i innych przestrzeni publicznych na obszarach zabytkowych.

– Nie każda zabytkowa aleja wymaga zmiany podłoża na tzw. kostkę. Musimy zmarginalizować sytuacje, gdzie finansuje się wymianę nawierzchni na betonową. Niezależne od różnic w danych województwach, wprowadzenie spójnej polityki w kierunku zazieleniania centrów miast jest rzeczą ze wszech mar korzystna i pożądaną – mówiła miesiąc temu Magdalena Gawin.