Przebudowa al. 29 Listopada wpłynie na ruch pociągów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę 8 listopada weszła w życie korekta rozkładów jazdy na kolei. Przy tej okazji zapowiedziano, że przez kilkanaście miesięcy na ruch kolejowy wpłynie rozpoczynająca się wkrótce przebudowa al. 29 Listopada.

Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy na początku miesiąca, listopad ma przynieść rozpoczęcie przebudowy ulicy. Zarząd Inwestycji Miejskich zapowiada, że na razie nie należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym – prace zaczną się od przygotowania terenu, wycinki drzew czy wyburzenia kolidujących obiektów, a zmiany w ruchu mają się ograniczyć do miejscowych zwężeń.

Wiadukty do przebudowy

Z niedawnego komunikatu Kolei Małopolskich wynika jednak, że drogowa inwestycja już niedługo będzie oznaczać zmiany w ruchu kolejowym, choć nie będą one duże. Ma to związek z tym, że poszerzenie całej ulicy wymaga przebudowy wiaduktów kolejowych na liniach 8 i 95.

– W efekcie na odcinku pomiędzy stacjami Kraków Główny i Kraków Batowice ruch pociągów przez najbliższe kilkanaście miesięcy będzie prowadzony w obu kierunkach po jednym czynnym torze. Ograniczenia te mogą skutkować nieznacznym wydłużeniem czasu przejazdu pociągów kursujących na trasie SKA2 ze względu na ograniczenia prędkości w pobliżu miejsca robót oraz konieczność wprowadzenia dłuższych postojów na stacjach pośrednich na potrzeby mijania się pociągów – zapowiadają Koleje Małopolskie.

Informację tę podano w komunikacie dotyczącym zmian obowiązujących od 8 listopada, nie ma jednak precyzyjnej daty, od kiedy należy się spodziewać opóźnień.

Co jeszcze?

Od niedzieli, ze względu na kolejne fazy przebudowy stacji Kraków Płaszów i trwającą modernizację linii w centrum Krakowa, dwa kursy SKA3 na odcinku Kraków Główny – Podłęże będą kursować obwodnicą przez Nową Hutę. Zatrzymają się na przystankach Kraków Batowice, Kraków Lubocza oraz Kraków Nowa Huta. Do centrum będzie można dojechać autobusem zastępczym.

Oprócz tego dwa kursy skończą, a jeden kurs rozpocznie bieg na stacji Kraków Olsza. Dojazd do stacji Kraków Główny możliwy będzie dzięki honorowaniu biletów w Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Oprócz wskazanych powyżej zmian obowiązywać będzie nadal przerwa w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w dni powszednie w godzinach 9:45-14:20.

To nie wszystkie zmiany dotyczące Krakowa i Małopolski. Planując podróż, warto skorzystać ze strony portalpasazera.pl albo ze stron konkretnych przewoźników.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały