Radny chce pieniędzy dla Teatru Słowackiego. Apeluje do marszałka, aby przeprosił dyrektora

Wnętrze teatru Słowackiego fot. Krzysztof Kalinowski

Wiceprzewodniczący małopolskiego sejmiku Kazimierz Barczyk chce, aby o prawie trzy miliony złotych zwiększyć tegoroczny budżet Teatru Słowackiego.

Kazimierz Barczyk w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku, powiedział, że dla Teatru Słowackiego, „pomimo wielkiego dorobku i znaczenia dla budowania marki Małopolski”, tegoroczna zaplanowana dotacja na prowadzenie placówki wynosi ok. 21 mln złotych, ale dalej brakuje ponad 2,8 mln złotych. – W zeszłym roku sygnalizowała to dyrekcja teatru. Wniosek został rozpatrzony negatywnie, a zarząd województwa na przesłane pismo nawet nie udzielił odpowiedzi – powiedział radny z Platformy Obywatelskiej.

Brakuje ok. 3 mln złotych

– W tej sytuacji, mój klub radnych Koalicji Obywatelskiej, złożył pod koniec grudnia poprawkę do budżetu województwa małopolskiego na brakującą kwotę 2,8 mln złotych. Niestety, koledzy radni odrzucili naszą poprawkę. Należy to koniecznie uchwalić na dzisiejszej sesji sejmiku – apelował Kazimierz Barczyk.

Mówił dalej, że na podstawie dokumentów udostępnionych przez teatr, w zeszłym roku placówka zarobiła aż 14 mln złotych m.in. ze sprzedaży biletów.

– Uzyskałem informację, że marszałek i zarząd nie odniósł się i nie przewidział w dotacji podwyżek dla pracowników wynikających z wprowadzonych – decyzją poprzedniego rządu – podwyżki najniższego wynagrodzenia. W tej sytuacji to jest forma naruszenia prawa – powiedział.

Samorządowiec chciał, aby sejmik przekazał teatrowi 100 tys. złotych na zakończenie remontu. Chodzi o przeznaczenie pieniędzy na wyposażenie archiwum artystycznego i biblioteki.

Marszałek powinien przeprosić

– 15 stycznia Regionalna Izba Obrachunkowa uniewinniła Krzysztofa Głuchowskiego z zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. W tej sytuacji sprawa jest zamknięta z prawnego punktu widzenia. Apeluję do pana marszałka, aby po ludzku przeprosił pana dyrektora i w ten sposób zamknął kwestię 746 dni odwoływania dyrektora teatru – dodawał Kazimierz Barczyk.

Przypomnijmy, iż 17 lutego 2022 roku Zarząd Województwa Małopolskiego wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Słowackiego.

Powodem miało być naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. Jak informowali członkowie zarządu, kontrola wykazała, iż wbrew przepisom ustawy Krzysztof Głuchowski nie przeprowadził postępowania przetargowego na usługi utrzymania czystości w teatrze i zawierał kolejne odrębne umowy z wybranym przez siebie wykonawcą, czym – według zarządu – naruszył prawo.

Dyrektor Teatru Słowackiego tłumaczył zaś, iż teatr nie mógł ogłosić przetargu na cały rok dla firmy sprzątającej ze względu na pandemię. – Zdecydowaliśmy, że będziemy tak długo, jak będą trwały obostrzenia i zmiany przepisów, aneksowali umowę co miesiąc z tą samą firmą, która wygrała przetarg. (…) Jestem dumny z mojej decyzji w tamtym czasie, która uratowała stanowiska pracy w teatrze, zapewniła ludziom bezpieczeństwo oraz przyniosła oszczędności, około 80 tysięcy złotych dla teatru – mówił Krzysztof Głuchowski.

17 stycznia podczas spotkania z mediami Krzysztof Głuchowski podkreślił, iż procedura odwołania go ze stanowiska dyrektora Teatru Słowackiego trwa nadal, choć został uniewinniony z zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dodał, iż orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie jest ostateczne.

News will be here