Swoszowice wciąż bez parkingu P&R. Dom kultury coraz bliżej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wciąż nie jest znany termin oddania do użytku gotowego parkingu P&R przy przystanku kolejowym w Swoszowicach. Jest szansa, że zbiegnie się to w czasie z planowanym na marzec otwarciem domu kultury w zabytkowym budynku dworca.

W rejonie przystanku kolejowego w Swoszowicach prowadzone były równolegle trzy inwestycje. Jedną z nich, prowadzoną we współpracy pomiędzy miastem a PKP PLK, była gruntowna przebudowa przystanku kolejowego.

Z efektów tych prac pasażerowie mogą już korzystać. Od 7 listopada pociągi zatrzymują się przy zmodernizowanym peronie, z nowymi wiatami i ławkami, a przede wszystkim z nowym przejściem podziemnym wyposażonym w windy, umożliwiającym wygodne i bezpieczne dojście do pociągu.

Od grudnia liczba dostępnych połączeń zwiększyła się dzięki uruchomieniu linii SKA do Skawiny, dalsze zwiększenie częstotliwości będzie możliwe wraz z postępami przy modernizacji linii kolejowej w centrum miasta.

Parking czeka

Tuż obok przystanku powstał parking Park&Ride, z miejscem dla autobusów, taksówek i rowerów oraz ze stanowiskami „Kiss&Ride”. Prowadzi do niego nowa droga.

Choć budowa już się zakończyła, o czym pisaliśmy jeszcze na początku grudnia, wciąż nie zakończyły się odbiory, które pozwoliłyby na korzystanie z nowego parkingu. Nie można tam również skierować linii autobusowych i ułatwić pasażerom komunikacji miejskiej przesiadki na pociąg.

– Z uwagi na złożoność procedur odbiorowych, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne, sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia, w chwili obecnej trudno jest wskazać dokładny termin oddania do użytku parkingu P+R Swoszowice – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania przesłane do biura prasowego miasta.

Dworzec tuż-tuż

Radny dzielnicy Swoszowice Dominik Galas ocenia, że odbiory mogą się zakończyć w marcu. Jak mówi, w tym samym miesiącu ma być gotowy budynek dworca po przeciwnej stronie torów. To kolejna inwestycja, realizowana dla odmiany przez PKP SA. Zabytkowy budynek nie tylko przeszedł gruntowny remont, ale też zyska nową funkcję.

– Dworzec jest już na ukończeniu i według wstępnych deklaracji w marcu ma tam zostać otwarty dom kultury, jako kolejna filia Centrum Kultury Podgórza – mówi radny. – Potrzeby były bardzo duże, ponieważ najbliższa taka placówka jest dopiero we Wróblowicach. Na dole będzie przestrzeń dla pasażerów i część gastronomiczna, natomiast górna część jest przeznaczona pod dom kultury – tłumaczy.

W nazwie domu kultury mają się pojawić Swoszowice i Jugowice, jako dwa najbliższe osiedla. Dominik Galas podkreśla, że remont budynku dworca i jego wykorzystanie ma bardzo duże znaczenie. – To jedna z nielicznych stacji na trakcie dawnej kolei transwersalnej, której budynek został w całości zmodernizowany. Wszystkie elementy historyczne, które dało się zachować, zostały zachowane. Stacja na pewno będzie żyła, nie będzie tylko miejscem przesiadki – komentuje.

Radny uspokaja, że na obecnym etapie kierowcy mogą dojechać do przystanku kolejowego właśnie od strony dworca. Pasażerowie, którzy przesiadają się z komunikacji miejskiej, na ułatwienia muszą jeszcze poczekać.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice