Tele-bus dojedzie na Złocień? Jest petycja

Jeden z pojazdów kupionych na potrzeby Tele-busa obsługuje od niedawna linię do Bodzowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Złocienia i Starego Bieżanowa składają podpisy pod petycją, by na ich osiedla zaczęły dojeżdżać Tele-busy. Zarząd Transportu Publicznego na razie jest sceptyczny.

Impulsem do przygotowania petycji było niedawne otwarcie ulicy Domagały, czyli nowej drogi dojazdowej do Złocienia. Po perypetiach na etapie budowy udało się niedawno zakończyć inwestycję i do osiedla można teraz łatwiej dojechać od strony Rybitw. Czyli z rejonu, w którym obecnie można korzystać z autobusów na telefon.

– Zwiększenie strefy zapewni mieszkańcom bezpieczny, bezpośredni i niskoemisyjny dojazd do miejsc pracy, na zakupy, do szkół, do szpitala w Prokocimiu, do kościoła oraz na wypoczynek nad zalewem Bagry – argumentuje Piotr Salawa, autor petycji.

W jego ocenie to rozwiązanie miałoby same plusy: zmniejszałoby liczbę samochodów na ulicach, ułatwiało mieszkańcom powrót do domu w późniejszych godzinach, zapewniało lepszą obsługę komunikacyjną tego rejonu. Zdaniem Piotra Salawy zasięg usługi powinien być nawet jeszcze większy i obejmować również Stary Bieżanów.

ZTP sceptyczny

Jak dotąd pod petycją podpisało się ponad 150 osób. Niezależnie od petycji Zarząd Transportu Publicznego otrzymał już pismo w tej sprawie. Oficjalnej odpowiedzi jeszcze nie ma, ale na razie wygląda na to, że urzędnicy nie będą skłonni przychylić się do tej argumentacji.

– Powiększenie strefy działania usługi mogłoby poskutkować wydłużeniem czasu oczekiwania na przyjazd Tele-busa – mówi Sebastian Kowal z ZTP.

Jak taksówka

Tele-bus to bardzo przydatna dla mieszkańców rejonu Płaszowa i Rybitw usługa. Pasażer sam może zadzwonić do MPK i zamówić kurs, ustalając z dyspozytorem nie tylko godzinę, ale i trasę. Musi tylko zmieścić się na obszarze obsługiwanym w ramach tej usługi.

Tele-bus ma więc pewne cechy taksówki, ale jest tańszy, bo obowiązuje w nim ta sama taryfa, co na zwykłych liniach, włącznie z biletami okresowymi. Po drodze mogą do autobusu wsiąść na przystankach także inni pasażerowie, ale pod warunkiem, że są wolne miejsca i że zaakceptują przewidzianą trasę. Tele-bus staje się więc w ten sposób wzmocnieniem dla innych kursujących w tej części miasta linii.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus