Tężnia przy Bagrach z opóźnieniem. Został ostatni krok [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W kwietniu miejski serwis informował, że nowa tężnia solankowa przy Bagrach zostanie otwarta w maju. Termin stopniowo się przesuwał i teraz jest mowa o drugiej połowie sierpnia.

Tężnia solankowa to część znacznie większych zmian, które nastąpiły w ostatnim czasie po wschodniej stronie Zalewu Bagry. Powstała tam nowa plaża, a na zielonym terenie wokół pojawiły się alejki, ławki, kosze i oświetlenie.

Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego wybudowana została tężnia solankowa – druga ogólnodostępna tężnia w Krakowie, po tej oddanej w ubiegłym roku nad Zalewem Nowohuckim.

Zarząd Zieleni Miejskiej już nie raz ogłaszał, że moment oddania tężni do użytku jest bardzo bliski. Tymczasem duża część sezonu już minęła, a obiekt pozostaje ogrodzony. Urzędnicy winą za ten fakt obarczają Tauron i problemy z przyłączem elektrycznym.

W efekcie nie chcieli już dłużej czekać i tężnia pozostanie tymczasowo podłączona do innej skrzynki, wykonanej przy okazji zagospodarowania alejek. A kiedy dostawca energii wybuduje przyłącze zgodnie z umową, będzie można podłączyć instalację w docelowym miejscu. – W przeciwnym razie mogłoby się okazać, że czekalibyśmy jeszcze rok – komentuje Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ZZM.

Już napełniona

Do zrobienia pozostały już dosłownie ostatnie prace. Cała instalacja jest już napełniona solanką i pracuje, tyle że na najniższych obrotach.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostaną złożone dokumenty do nadzoru budowlanego wymagane do pozwolenia na użytkowanie. Po około dwóch tygodniach od tego momentu ogrodzenie powinno zniknąć.

W przeciwieństwie do tężni w Nowej Hucie, tym razem nie jest planowane oficjalne, huczne otwarcie.

Toalety jesienią

Dłużej niż w planach trwają również prace po północnej stronie zalewu, w rejonie ul. Koziej. Część plaży jest już dostępna, ale wciąż ogrodzony jest teren w jej sąsiedztwie.

– Prace związane z plażą, boiskiem i zagospodarowaniem terenu mają być zakończone do połowy sierpnia i wówczas wykonawca złoży dokumenty potrzebne do pozwolenia na użytkowanie – zapowiada dyrektor Tabor.

Najdłużej potrwa budowa zaplecza sanitarnego. W miejscu, gdzie mają stanąć toalety i prysznice, jest na razie dopiero fundament. Według informacji przekazywanych przez ZZM, pojawiły się m.in. problemy z terminowością dostaw elementów potrzebnych do budowy. Ta część inwestycji ma być gotowa do końca września.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus