Droga dojazdowa do szpitala będzie tańsza niż w planach

Ulica Kostaneckiego fot. Krzysztof Kalinowski

Osiem firm zgłosiło się do organizowanego przez ZIM przetargu na przebudowę ul. Kostaneckiego. Zaproponowane kwoty okazały się dużo niższe od tej zarezerwowanej w budżecie.

Rozbudowa ul. Kostaneckiego to jeden z trzech etapów tworzenia nowego układu komunikacyjnego w rejonie nowego szpitala w Prokocimiu. Oprócz nowej, wystarczająco szerokiej jezdni, po obydwu stronach dostępny będzie szeroki chodnik. Wzdłuż ulicy przewidziana jest ścieżka rowerowa, a przy skrzyżowaniu z ul. Wielicką wyznaczone będą przejazdy rowerowe. Na odcinku do ul. Medycznej przewidziano zatokę parkingową przy jezdni w stronę ul. Wielickiej. Nie będzie możliwości parkowania na jezdni. Karetki pojadą wydzielonym na środku osobnym pasem.

Zarząd Inwestycji Miejskich miał na ten cel zarezerwowaną kwotę 9 mln złotych. W tym tygodniu otwarto oferty potencjalnych wykonawców. Jest ich ośmiu. Dwóch najtańszych zaproponowało cenę 4,97-4,99 mln zł, a najdroższy – 7,58 mln zł. Kwota stanowi 60% oceny oferty, ale ponieważ w drugim kryterium wszyscy zaproponowali ten sam okres rękojmi, ostatecznie to właśnie finanse zdecydują o wyborze wykonawcy.

– Oferty będą teraz analizowane przez komisję przetargową pod kątem formalnym. Decyzję o wyborze wykonawcy podejmiemy w najbliższych tygodniach – zapowiada Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dalsze etapy

Równolegle trwają przygotowania do kolejnych dwóch etapów prac. Drugim ma być przebudowa ul. Jakubowskiego (o szczegółowych rozwiązaniach pisaliśmy TUTAJ), a trzecim – budowa nowego odcinka drogi i stworzenie połączenia ze szpitalem od strony os. Rżąka (więcej TUTAJ).

– W tym roku powinna być gotowa decyzja ZRID dla ul. Jakubowskiego – mówi Jan Machowski. Kolejnym krokiem będzie wówczas ogłoszenie przetargu na wykonanie prac. Budowa nowego odcinka drogi jest na wcześniejszym etapie przygotowań. Wcześniej urzędnicy zapowiadali, że jeszcze w tym roku zostanie złożony wniosek o wydanie zezwolenia na realizację. Teraz jest już mowa o tym, że stanie się to w I połowie przyszłego roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim