Przy nowym szpitalu zbudują drogę i kolejne ronda

Nowa droga będzie się łączyć z rozbudowaną pętlą autobusową fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiadomo już, jak ma wyglądać nowe połączenie drogowe w rejonie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Dzięki niemu będzie można dojechać do szpitala od południa, od strony osiedla Rżąka.

To będzie trzeci, ostatni etap budowy układu drogowego przy szpitalu. W pierwszej kolejności przebudowana będzie ulica Kostaneckiego, w drugiej – ulica Jakubowskiego, a na koniec zbudowana zostanie nowa droga, której plany pojawiły się niedawno na stronie Zarządu Transportu Publicznego (zobacz TUTAJ).

Po jednym pasie

Nowa ulica będzie się rozpoczynać tuż przy pętli autobusowej, która zostanie znacząco rozbudowana w ramach drugiego etapu prac. W planie jest tam rondo – jedno z trzech, które zaprojektowano na ulicy Jakubowskiego. I to właśnie z nim będzie połączona nowa ulica, która poprowadzi następnie w stronę Rżąki.

Kierowcy będą mieć tam do dyspozycji jezdnię po jednym pasie w każdą stronę. Tuż obok, po wschodniej stronie, poprowadzony będzie chodnik, oddzielony od jezdni wąskim paskiem trawnika.

Łącznie pięć rond

Na nowym odcinku powstaną dwa kolejne ronda. Jedno w miejscu połączenia z ulicą Rydygiera, jedną z ważniejszych ulic osiedla. Drugie – w miejscu połączenia z ulicą Kosocicką.

Odcinek pomiędzy rondami będzie się częściowo pokrywał z istniejącym obecnie końcowym fragmentem ul. Rydygiera, ale zostanie on poszerzony i wyprostowany. Chodnik, choć węższy, pojawi się również po wschodniej stronie. Przebudowane będą też wjazdy na poszczególne posesje.

Ruszają w tym roku

Zarząd Inwestycji Miejskich równolegle przygotowuje do realizacji wszystkie trzy odcinki. Najbardziej zaawansowane są formalności związane z przebudową ulicy Kostaneckiego. – Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę jest w toku. Liczymy, że otrzymamy je początkiem wiosny i wtedy będziemy mogli ogłosić przetarg na prace budowlane – mówi Jan Machowski, rzecznik prasowy jednostki.

Optymistyczny plan zakłada, że również i na ul. Jakubowskiego uda się pod koniec roku wbić pierwszą łopatę. – W najbliższych tygodniach projektant złoży wniosek o decyzję ZRID. Powinien ją otrzymać około czerwca. Przetargi na pierwszy i drugi etap prawdopodobnie rozpiszemy osobno, żeby nie wstrzymywać rozpoczęcia prac na Kostaneckiego – informuje rzecznik.

W przypadku nowego połączenia z Rżąką do zrobienia jest jeszcze o wiele więcej. Tutaj wniosek o ZRID zostanie złożony prawdopodobnie późną jesienią. Cała inwestycja obejmująca układ komunikacyjny przy Szpitalu Uniwersyteckim jest rozpisana do 2023 roku, choć ZIM liczy na to, że uda się zakończyć ją wcześniej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus