Kamer w Krakowie jak na lekarstwo. w 2020 roku zamontowano 8 nowych [ROZMOWA]

fot. Krzysztof Kalinowski

Najstarsi krakowianie pamiętają, że w 2014 roku w referendum wyrazili chęć rozbudowy monitoringu miejskiego. W 2020 roku urzędnicy zamontowali osiem nowych kamer. Radny Łukasz Wantuch nie kryje irytacji.

Dawid Kuciński: Zaskoczyła pana odpowiedź na pierwszą interpelację, że na Bulwarach Wiślanych mamy tylko cztery kamery monitoringu miejskiego?

Łukasz Wantuch, radny miasta Krakowa: Byłby zaskoczony, gdyby było więcej.

Jeszcze lepsza wiadomość dotyczy 2020 roku, kiedy to w całym mieście uruchomiono osiem kamer.

Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego nie wywiązuje się z zadania zapewnienia bezpieczeństwa krakowianom. Jestem tą sytuacją już sfrustrowany. Są pieniądze na ten cel, ale wydział nie chce słyszeć o systemie bezprzewodowym. Od trzech lat walczę o to i efektów nie widać. Już w 15 miastach w Polsce kamery bezprzewodowe działają.

I tak już siedem lat po referendum.

Jak mówiłem, są pieniądze, chętni do pracy ludzie, firmy, spotkania. Jednak nie mogę się doprosić o chociażby pilotaż.

Właśnie miałem o to pytać. Na jakim jest etapie?

W powijakach. W tym tygodniu wraz z przewodniczącymi pięciu dzielnic, którzy mają potrzebę zamontowania na ich terenie kamer, spotykamy się z prezydentem.

Mamy w budżecie 2 mln złotych, dwa lata temu były 3 mln i praktycznie nic z tego nie wydano. A do mnie codziennie przychodzą ludzie i pytają, kiedy te kamery zaczną działać, bo komuś ktoś samochód porysował, innemu wycieli filtr… Ja muszę świecić oczami i tłumaczyć.

Jakie są argumenty przeciwko bezprzewodowemu systemowi?

Wygląda jak „nie, bo nie!”.  Ktoś się uparł, że bezprzewodowy równa się mniej bezpieczny i zawodny. Przez to wszędzie trzeba ciągnąć światłowód. A tego nie da się na przykład zrobić na Rynku Głównym czy Kazimierzu i tam nie ma monitoringu. Zrobiliśmy test z ZDMK transmisji bezprzewodowej i wszystko było w porządku.

Mam nadzieję, że spotkanie z prezydentem pozwoli na przeprowadzenie chociaż pilotażu.

comments powered by Disqus