Kraków wybiera prezydenta. Będzie II tura [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Kraków wybiera. Już niebawem poznamy wyniki wyborów samorządowych 2018 w naszym mieście. Kto zostanie prezydentem Krakowa na kolejne 5 lat? Jak wyglądać będzie rada miasta? Kto zwycięży w Sejmiku Województwa Małopolskiego?

Zapraszamy na wieczór wyborczy LoveKraków.pl. Poniżej prowadzić będziemy relację na żywo. Nasi dziennikarze i fotoreporterzy są w sztabach wyborczych kandydatów na prezydenta miasta. Zapraszamy!
23:50
Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę i od rana zapraszamy na LoveKraków.pl

23:45
Kandydatka Kukiz'15 zyskała kilka tysięcy przyjaciół. WIĘCEJ ->>>

23:32
Razem dla Krakowa liczy, że niedzielny wynik jest zastrzykiem energii. WIĘCEJ ->>>
23:23
Łukasz Gibała (16,8 proc.): – Polacy dali się podzielić na dwa plemiona. WIĘCEJ ->>>

23:14
W Miejskiej Komisji Wyborczej panuje jeszcze spokój. Szef komisji mówi, że oficjalne wyniki mogą być ogłoszone w poniedziałek. 

23:01
Sondaż Millward Brown dla TVN, II tura wyborów w Krakowie:

Jacek Majchrowski - 58%
Małgorzata Wassermann - 35%

Nie wiem - 7%
22:52
Konrad Berkowicz (2,8 procent głosów): – Jesteśmy najlepszą siłą antysystemową. WIĘCEJ ->>>

22:35
Andrzej Adamczyk: Małgorzata Wassermann na pewno wejdzie do magistratu jako prezydent. WIĘCEJ ->>> 

22:30
W sztabie Małgorzaty Wassermann pojawili się m.in. Beata Szydło i Andrzej Adamczyk. ZOBACZ ZDJĘCIA ->>>

22:18
Sondażowa, według pracowni IPSOS, frekwencja ogólnopolska w tegorocznych wyborach samorządowych wyniosła 51,3%. To najwyższy wynik od 1990 roku.
22:11
Tak na wyniki pierwszej tury zareagował prezydent Jacek Majchrowski. Gospodarz Krakowa uzyskał w pierwszej turze 43,7 procent głosów. ZOBACZ ZDJĘCIA ->>>

22:03
Konrad Berkowicz, kandydat na prezydenta Krakowa (KWW Nowoczesny Kraków) przyznaje, że wynik wyborów to dobry prognostyk, jeśli chodzi o wybory parlamentarne. 

„Cieszymy się, że jesteśmy czwartą siłą. Nasza partia raczej zawsze gorzej wypada w samorządzie, bo to jest partia antysystemowa. Jednak uważam, że to dobry prognostyk na wybory parlamentarne. Bo jeżeli mam teraz prawie 3% [Berkowicz zdobył w wyborach 2,8% głosów - przyp.red.], to jeśli chodzi o wybory parlamentarne, jesteśmy przekonani, że przekroczymy próg 5%"
22:00
21:58
Jerzy Meysztowicz, małopolski poseł Nowoczesnej: Telewizja Publiczna była sztabem Patryka Jakiego. Teraz stała się sztabem Kacpra Płażyńskiego i Małgorzaty Wassermann. Ciemny lud już tego nie kupuje. Tego, czym nas karmi TVP.

21:57

Konrad Berkowicz, kandydat na prezydenta Krakowa (KWW Nowoczesny Kraków), zdobył 2,8% głosów. Jak mówi LoveKraków.pl, nastroje w sztabie są pozytywne.

„Wybory w Krakowie były o tyle specyficzne, poza walką między PO a PiS, która jest pokazana w dużych telewizjach, mieliśmy jeszcze trzeciego giganta, jakim jest pan Łukasz Gibała. Pierwszym jest pan Majchrowski, za którym stoi całe miasto ze swoim 5-miliardowym budżetem i Koalicja Obywatelska. Pani Wassermann, za którą stoi rząd i pan Gibała, za którym stoi 50 milionów. Wiedzieliśmy, że szanse, żeby przebić się przez to są niewielkie. Natomiast bardzo się cieszę z tego, że osiągnęliśmy to, co było do osiągniecia, czyli staliśmy się czwartą siłą i mamy najlepszy wynik wśród oddolnych obywatelskich, antysystemowych sił”.

21:56
Sondażowe wyniki wskazują, że w wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
21:51

Łukasz Maślona (kandydat do Rady Miasta Krakowa): Ten wynik pokazuje, że ludzie zagłosowali przeciw Prawu i Sprawiedliwości. Nie udało nam się przebić bariery psychologicznej.

Łukasz Gibała podziękował za pracę i zaangażowanie kandydatom i sztabowi.

Maślona: Myślę, że ten wynik pozwoli na wprowadzenie do rady 5 do 7 radnych.

 

21:44
Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO: W skali kraju wyniki do sejmików są dobre. Czekamy na dane z naszego województwa.

21:37

W Spółdzielni Ogniwo trwa wieczór wyborczy KWW Razem dla Krakowa. Kandydatka na prezydenta Krakowa, Daria Gosek-Popiołek tak komentuje swój wynik (2%):

„Biorąc pod uwagę moje 2% w sondażu, pokazujemy, że można zrobić oddolną kampanię bez wielkich pieniędzy, milionów i bez wsparcia centralnych polityków. Na wynik sobie zapracowaliśmy i daje nam on zastrzyk energii na kolejne miesiące działań. Mamy nadzieję, ze wyniki kandydatów do rady miasta zaskoczą pozytywnie”.

21:35
Sztab Zjednoczonej Prawicy

21:34
W Suchej Beskidzkiej pijany wyborca (2,3 promila alkoholu) znieważył członka komisji.
21:32
Od momentu wprowadzenia ciszy wyborczej, na terenie Małopolski odnotowano 61 incydentów. – To przede wszystkim wykroczenia. Ktoś kradł plakaty, ktoś rozwieszał. Ogólnie jest spokojnie – mówi dyżurna małopolskiej policji.

21:30
Jak mówiła w trakcie kampanii kandydatka na prezydenta z ramienia Kukiz'15 Jolanta Gajęcka, będzie cieszyć się nawet z 1% zdobytych głosów. Według sondażu IPSOS, Gajęcka uzyskała wynik 1,1% głosów.
21:29
Łukasz Gibała do swoich współpracowników: Na Majchrowskiego głosowała cała administracja, na Wassermann działał cały sztab PiS, zawalił epuap. Nasz klub będzie bez precedensu - nie będzie partyjnych bonzów. Jeżeli wejdziecie do rady miasta - nie możecie skrewić. Nie dajcie się przekupić!

 

21:27
Majchrowski: – Gibała ma na mnie alergię. Chodzi mu, by mi dowalić. To się leczy21:24
W sztabie Prawa i Sprawiedliwości dobre humory i uśmiechy, choć nie wszyscy pogodzili się z tym, że Jacek Majchrowski znów zdobył większą liczbę głosów. Politycy są jednak pełni nadziei, że za dwa tygodnie sytuacja ulegnie zmianie.

21:23

Andrzej Hawranek, szef klubu PO w radzie miasta:  – Jeśli komitet Łukasza Gibały nie uzyska mandatów w radzie, to wtedy prawdopodobnie będziemy większość razem z radnymi prezydenckimi.

21:22

Kukiz'15 zyskuje wynik 6,3% - w sondażu exit polls.

Piotr Kubiczek: Uważamy, że w Krakowie przez kampanię, którą zrobiliśmy, uzyskamy lepszy wynik. Poświęciliśmy ostatnie 2 tygodnie na rozmowy z ludźmi, mieliśmy dużo plakatów, reklam. Kukiz był wszędzie. Jest to nasz debiut i trudno organizacji, która funkcjonuje tak naprawdę 2,5 roku, gdzie opieramy się na własnych środkach, taki wynik jest absolutnie sukcesem.

21:19
21:19
Małgorzata Wassermann (33,6%): Pierwsza tura za nami. PO i inni nie odważyli się nawet wystawić kandydata. Jeśli reszta chce zmiany, pokażemy że miasto może być wolne od smogu i korków. Jestem pewna, że za 2 tygodnie będziemy się tu cieszyć!

21:19
Majchrowski: – Jedni głosowali za Majchrowskim, inni byli anty PiS. Wszyscy, którzy wejdą do rady miasta, mogą liczyć na współpracę. Niezależnie od szyldu partyjnego.
21:18
Małgorzata Wassermann: Serdecznie dziękuję tym, którzy poszli na wybory. Wzywam wszystkich, którzy nie chcą Jacka Majchrowskiego - zjednoczmy się i wygrajmy ten Kraków!
21:17
Majchrowski: – Będę musiał powalczyć o głosy wyborców nie tylko Łukasza Gibały. Nigdy nie obiecywałem rzeczy niemożliwych, tak jest również w tym roku.
21:14
Łukasz Gibała w sztabie, po ogłoszeniu wyników: Liczyłem, że uda się nadrobić dystans do Jacka Majchrowskiego. Jeżeli stworzymy klub to w pierwszej kolejności zajmiemy się wykupem terenów Wesołej.

Gibała do sztabu: Popatrzcie na to tak. Naszych wyborców jest coraz więcej. To wynik wielkiej polaryzacji. W tej sytuacji to kosmiczny wynik. Mieliśmy najlepszy program. Więcej się nie dało.
21:14
Jacek Majchrowski: – Zachęcam go głosowania w drugiej turze.

21:12
Radość w sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu wyników

21:11
Prawo i Sprawiedliwość wygrało w dziewięciu województwach. Koalicja Obywatelska lepsza w siedmiu
21:10
Jacek Majchrowski: Dziękuję tym wszystkim, którzy na mnie głosowali. Od drugiej tury zależy, jaki będzie Kraków. Czekamy na wyniki do rady miasta i sejmiku. Myślę, że nie będzie źle
21:09
21:09
Jacek Majchrowski wygrywa pierwszą turę wyborów. Według sondaży zdobył 43,7 procent głosów

21:07
Łukasz Gibała (16,8%): To dużo lepszy wynik niż 4 lata temu. Smutek, ale jeśli taki wynik utrzymamy - będziemy mieli klub w radzie miasta.

Gibała: W II turze oddam głos nieważny.

21:07
W sztabie Majchrowskiego jeszcze nikt nie zabrał głosu. Zgromadzeni oglądają przemówienie Jarosława Kaczyńskiego.
21:06
Sztab Łukasza Gibały: Zawód na twarzy szefa Logicznej Alternatywy. Sondażowo otrzymał 16,8%.

21:05
Oto komentarze kandydatów tuż po wyjściu z lokali wyborczych. KLIKNIJ ->>>

21:03
PIERWSZE SONDAŻOWE WYNIKI:

Jacek Majchrowski: 43,7%

Małgorzata Wassermann: 33,6%

Łukasz Gibała: 16,8%

21:01
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory samorządowe. Najlepsze wyniki w kraju:

PiS - 32,3

Koalicja obywatelska - 24,7

PSL 16,6

 

21:00
Wassermann: za nami ciężka praca. Kraków chce zmiany i dał temu wyraz w wyborach. Ja im to gwarantuję!
21:00
W sztabie Łukasz Gibały nerwowe oczekiwanie na zakończenie ciszy wyborczej
20:58
Beata Szydło: jesteśmy w ważnym momencie. Jesteśmy zwycięzcami w Małopolsce. Pracowaliśmy razem bardzo ciężko.
20:57
Na sali - na wieczorze wyborczym Prawa i Sprawiedliwości - są już Małgorzata Wassermann, Beata Szydło, Ryszard Terlecki.

W sztabie Kukiz'15 czekają już m.in. kandydaci do rady miasta. Jak na razie nie pojawiła się jeszcze kandydatka na prezydenta Krakowa, Jolanta Gajęcka.
20:56
Łukasz Gibała właśnie wszedł do sztabu wyborczego. Są również "jedynki" w okręgach.
20:55
– Spodziewamy się drugiej tury – mówią politycy zgromadzeni w sztabie obecnego prezydenta Krakowa
20:53
Na sali, gdzie swój wieczór wyborczy ma obóz Zjednoczonej Prawicy, jeszcze nie ma ani Małgorzaty Wassermann, ani ministra Andrzeja Adamczyka. Politycy wkrótce jednak dołączą do swoich sztabowców.

Lada chwila na sali pojawi się Beata Szydło i Ryszard Terlecki.

Wieczór wyborczy prowadzi Rafał Bochenek i Małgorzata Popławska.
20:52
KWW KUKIZ'15 czeka na wyniki wyborów samorządowych w pubie VR Cafe przy Dolnych Młynów.

20:51
W Krakowie doszło do naruszeń ciszy wyborczej. – Czekamy na raport, który podamy po godzinie 21 – usłyszeliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
20:50
Część polityków PO i Nowoczesnej nie pojawi się na wieczorze Jacka Majchrowskiego. Swój sejmikowy wieczór wyborczy urządzają w restauracji Hawełka.
20:47
W sztabie Jacka Majchrowskiego oczekiwanie na sondażowe wyniki. Czy pod Wawelem będzie druga tura?

20:37
W sztabie Zjednoczonej Prawicy na razie nie czuć nerwowej atmosfery. Wyczuwalne jest raczej spokojne oczekiwanie na wyniki. Wiadomo jest natomiast, że komitety mają dostęp do wyników cząstkowych (sondażowych). 

20:36
Przypomnijmy wyniki wyborów z 2014 roku.

I tura: Jacek Majchrowski - 39,18%, Marek Lasota 26,95%, Łukasz Gibała 11,16%.

W II turze: Jacek Majchrowski miał 58,8%, Marek Lasota 41,2%.
20:36
Jacek Majchrowski ze swoją rzeczniczką prasową Moniką Chylaszek.

20:32
Goście są już również w sztabie Małgorzaty Wassermann. Na miejscu są m.in. Rafał Bochenek, Józef Pilch, Barbara Nowak.
20:30
W sztabie wyborczym Jacka Majchrowskiego pojawiają się politycy. Są już m.in. przedstawiciele PSL z wicemarszałkiem Kozakiem na czele. Na miejscu też jest już obecny prezydent i kandydat na kolejną kadencję - prof. Majchrowski.

Sztab i wieczór wyborczy są w dawnym Pałacu Prasy przy ul. Wielopole.
20:25

W Krakowie komisje wyborcze do godziny 17 wydały ponad 242 tysiące kart, czyli 42,13 procent uprawnionych do głosowania wzięło już udział w wyborach.

4 lata temu frekwencja o godzinie 17:30 wynosiła 39 procent.

 

20:20
Tuż po zamknięciu lokali wyborczych, o godzinie 21 poznamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów - na prezydenta Krakowa oraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego.
comments powered by Disqus