Na ulicy Wybickiego pojedziemy inaczej [ZDJĘCIA]

Ul. Wybickiego, zdjęcia z 20 lutego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na ulicy Wybickiego zmieniona została organizacja ruchu. Pojawiło się tam już nowe malowanie, wkrótce zostaną też zamontowane brakujące wyspy przy przejściach. Podstawowy cel to bezpieczeństwo pieszych.

Ulica Wybickiego w dzielnicy Prądnik Biały to jedna z tych, gdzie piesi przechodzili przez przejście bez sygnalizacji przez dwa pasy do jazdy na wprost. To rozwiązanie, od którego miasto stopniowo odchodzi ze względów bezpieczeństwa. W ubiegłym roku zmiany zostały wprowadzone w Czyżynach, na ulicy Marii Dąbrowskiej. Ruch odbywa się tam teraz jednym pasem, dzięki czemu możliwe było utworzenie miejsc parkingowych. Piesi natomiast przechodzą albo tylko przez jeden pas, albo przez dwa, ale prowadzące w różnych kierunkach (dzięki czemu nie ma pokusy, by wyprzedzać na przejściu dla pieszych).

Gotowe w najbliższych dniach

Rozwiązanie, choć początkowo krytykowane, dobrze się sprawdza. Teraz jest wprowadzane na ulicy Wybickiego, między ul. Rusznikarską a skrzyżowaniem z Bratysławską i Doktora Twardego (na której zresztą już w 2017 roku przeniesiono parkowanie z chodnika na zewnętrzny pas).

Pojawiło się tam już nowe malowanie, w najbliższym czasie mają też zostać zamontowane brakujące elementy, w tym wyspy z prefabrykatów. Ruch na wprost odbywa się teraz głównie jednym pasem, a przed skrzyżowaniami wydzielono pasy do lewoskrętów. W rejonie urzędu skarbowego utworzone zostały nowe miejsca do parkowania.

Więcej zmian

Miasto zapowiada, że zmian w rejonie przejść dla pieszych będzie więcej. Niekoniecznie chodzi o zmianę układu pasów, tak jak w tym przypadku. W ubiegłym roku na ul. Armii Krajowej zostało wprowadzone inne rozwiązanie wymuszające zmniejszenie prędkości przed przejściem – zamontowano plastikowe słupki i wprowadzono malowanie zwężające pasy. Skuteczność została już potwierdzona badaniami: kierowcy pokonują pasy z mniejszą prędkością i o wiele rzadziej wyprzedzają na przejściu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus