Do nowego szpitala od innej strony

Szpital Uniwersytecki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Zarząd Inwestycji Miejskich rozstrzygnął drugi z przetargów związanych z dojazdem do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Tym razem chodzi o zupełnie nowe połączenie.

W minionym tygodniu informowaliśmy o rozpoczęciu prac projektowych związanych z poprawą dojazdu do szpitala od strony ul. Wielickiej. Wybrana w przetargu firma ARG ma dziewięć miesięcy na przygotowanie projektu rozbudowy ulic Kostaneckiego i Jakubowskiego, wraz z potrzebnymi zgodami – tak, by ZIM mógł w kolejnym kroku rozpisać już przetarg na wykonanie prac.

Od południa

W piątek miejska jednostka poinformowała o rozstrzygnięciu drugiego przetargu związanego z nowym układem drogowym przy wybudowanym szpitalu. Tym razem zadaniem było przygotowanie koncepcji, dokumentacji projektowej oraz uzyskanie pozwolenia na budowę drogi łączącej ul. Kosocicką z ul. Jakubowskiego.

Tym razem również najkorzystniejsza okazała się oferta ARG. Firma zaproponowała kwotę 270 tysięcy złotych, w najbliższym czasie ma podpisać umowę z miastem.

– Nowa ulica ma poprawić dojazd do nowych budynków szpitalnych od strony południowej, bezpośrednio od ul. Kosocickiej, która łączy się z południową, autostradową obwodnica Krakowa – tłumaczy Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM.

Fakt, że miasto tak późno zabiera się za przygotowanie dojazdu do prawie gotowego szpitala, nie świadczy dobrze o planowaniu inwestycji. Przyjęte rozwiązania też spotykają się z krytyką – choćby dlatego, że nie ma mowy o skierowaniu w tamtym kierunku w przyszłości linii tramwajowej. Jednak połączenie z ul. Kosocicką daje nowe możliwości, o które już wcześniej wnioskowali mieszkańcy, niekoniecznie w związku z samym szpitalem.

Najpierw Kostaneckiego i Jakubowskiego

To rozwiązanie chwalił w rozmowie z nami dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski, wskazując m.in. na ułatwienie dla mieszkańców dochodzących do pętli autobusowej. Sama pętla też ma być rozbudowana – tak, by mogła obsłużyć znacząco większy ruch autobusów. To część pierwszego z dwóch planowanych etapów prac, który ma się zacząć od rozbudowy ul. Kostaneckiego.

Drugim etapem ma być właśnie budowa nowego połączenia z Kosocicką. Na opracowanie koncepcji, przygotowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku zezwalającego na realizację drogi wykonawca będzie miał 16 miesięcy od podpisania umowy. To oznacza końcówkę przyszłego roku, więc budowę można zaplanować dopiero na 2021 – podczas gdy już w maju 2020 szpital ma działać na pełnych obrotach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim