Dziś umowa na nową drogę do szpitala. Prace ruszą za kilka tygodni

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Inwestycji Miejskich wybrał firmę, która przebuduje ulicę Kostaneckiego. Ten etap budowy nowego układu komunikacyjnego przy szpitalach w Prokocimiu ma być gotowy do stycznia 2022 roku.

Rozbudowa ul. Kostaneckiego to jeden z trzech etapów tworzenia nowego układu komunikacyjnego w rejonie nowego szpitala w Prokocimiu. Oprócz nowej, wystarczająco szerokiej jezdni, po obydwu stronach dostępny będzie szeroki chodnik. Wzdłuż ulicy przewidziana jest ścieżka rowerowa, a przy skrzyżowaniu z ul. Wielicką wyznaczone będą przejazdy rowerowe. Na odcinku do ul. Medycznej przewidziano zatokę parkingową przy jezdni w stronę ul. Wielickiej. Nie będzie możliwości parkowania na jezdni. Karetki pojadą wydzielonym na środku osobnym pasem.

O dużym zainteresowaniu przetargiem ZIM informowaliśmy w połowie października. Zgłosiło się aż osiem firm, a zaproponowane oferty były znacznie niższe niż planowany na to zadanie budżet.

Teraz wiadomo już, że rozbudową ulicy Kostaneckiego zajmie się firma Colas Polska, która złożyła najtańszą ofertę, na niecałe 5 mln zł. Na dziś zaplanowano podpisanie umowy, w ciągu 14 dni zostanie przekazany plac budowy. W praktyce oznacza to, że prace rozpoczną się w styczniu.

– Przed rozpoczęciem prac wykonawca będzie jeszcze potrzebował czasu, np. na uzgodnienie zmian w organizacji ruchu. Realizacja potrwa około roku, termin zakończenia to styczeń 2022 – zapowiada Jan Machowski z ZIM.

Na Jakubowskiego też krok do przodu

Równolegle trwają przygotowania do kolejnych dwóch etapów prac. Drugim ma być przebudowa ul. Jakubowskiego (o szczegółowych rozwiązaniach pisaliśmy TUTAJ), a trzecim – budowa nowego odcinka drogi i stworzenie połączenia ze szpitalem od strony os. Rżąka (więcej TUTAJ).

Pod koniec listopada ZIM poinformował o uzyskaniu decyzji ZRID dla rozbudowy ul. Jakubowskiego. Teraz urzędnicy zamierzają już ogłosić przetarg na wykonanie prac.

Zakres prac jest w tym przypadku większy niż na ul. Kostaneckiego. – W ramach inwestycji powstaną trzy ronda, wybudowane będą chodniki po obydwu stronach, uporządkowana zostanie kwestia parkowania. Przebudowane zostanie też skrzyżowanie z ul. Wielicką, pojawi się pas do skrętu w lewo w kierunku centrum. Przebudowana i powiększona będzie pętla autobusowa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów – wylicza Jan Machowski.

Nie ma natomiast nowych informacji w sprawie trzeciego etapu, czyli budowy nowej drogi. Nie został jeszcze złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim