Jak dojechać do nowego szpitala? Miasto spóźni się z przebudową drogi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Już w tym roku zakończy się budowa nowego szpitala w Prokocimiu, w połowie przyszłego ma on zacząć w pełni funkcjonować. Miasto zmieniło jednak plany dotyczące dojazdu do nowego obiektu i rezygnuje z przebudowy skrzyżowania ulic Wielickiej i Kostaneckiego. Nowy układ drogowy powstanie dopiero po uruchomieniu szpitala.

Miasto już w 2017 roku przygotowało koncepcję przebudowy skrzyżowania ulic Wielickiej, Teligi i Kostaneckiego z myślą o dużym ruchu generowanym przez pracowników szpitala, pacjentów i odwiedzających. Pod uwagę brane były różne wersje dwupoziomowego skrzyżowania, w którym nitka ulicy Wielickiej przebiegałaby górą, na dole zaś powstałoby rondo lub standardowe skrzyżowanie. Urzędnicy zapewniali, że choć środki na realizację nie są zapisane w prognozach finansowych miasta, będą chcieli skoordynować przebudowę układu komunikacyjnego z czasem uruchomienia nowego szpitala.

Mniejszy zakres i nowe połączenie

Teraz wiadomo już, że plany zostały znacząco ograniczone. Zarząd Inwestycji Miejskich po rozmowach z przedstawicielami innych jednostek i samego szpitala uznał, że przebudowa skrzyżowania w planowanym kształcie będzie nieekonomiczna i przyniesie korzyści niewspółmierne do wydatków.

Propozycja ZIM jest inna: jednostka chciałaby przebudować ulice Kostaneckiego i Jakubowskiego oraz ciąg łączący ulicę Jakubowskiego z Wielicką. Skrzyżowanie tego ciągu z ulicą Wielicką miałoby zostać przebudowane, ale w o wiele mniejszym zakresie, niż to przewidywano w pierwotnej wersji dla skrzyżowania z ul. Kostaneckiego.

Dodatkowo urzędnicy proponują budowę nowej drogi, która połączyłaby nowy szpital z ulicą Kosocicką. Decyzja w tej sprawie i ewentualne dalsze kroki miałyby zostać podjęte po analizie wpływu takiego rozwiązania na ruch.

Nie zdążą na czas

Niezależnie od przyjętej wersji w projekcie tegorocznego budżetu, przynajmniej na razie, nie ma pieniędzy na to zadanie. Ma się znaleźć w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020–2024. Rzecznik prasowy ZIM Jan Machowski uspokaja, że jeśli proponowane rozwiązanie zostanie przyjęte i znajdą się na nie pieniądze w budżecie, to w 2019 roku udałoby się przygotować projekt, a w 2020 roku przeprowadzić prace. To jednak wersja bardzo optymistyczna, na której realizację nic obecnie nie wskazuje. Poza tym, zapotrzebowanie pojawi się już w tym roku, kiedy rozpocznie się wielka przeprowadzka z obiektów przy Kopernika.

– Szpital zacznie w pełni funkcjonować w połowie 2020 roku. Pod koniec bieżącego roku zostanie przeniesiona część oddziałów – mówi nam Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego. – Mamy nadzieję, że miasto przygotuje jakiekolwiek rozwiązanie, które w sposób istotny poprawi komunikację w tym rejonie – stwierdza.

Tylko dla kierowców?

Poprzedni pomysł, a więc budowa dużego skrzyżowania na Wielickiej, był krytykowany jako nieprzyjazny dla pasażerów komunikacji miejskiej i pieszych. Czy osoby docierające do szpitala w inny sposób niż własnym samochodem mogą liczyć na ułatwienia? – Nowy szpital będzie obsługiwany przez autobusy, a w ramach proponowanych prac jest m.in. przebudowa pętli autobusowej. W związku z tym możliwe będzie zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów, przy czym tu decyzja należy do organizatora transportu zbiorowego. Nie ma więc obawy, że do nowego szpitala będzie można dojechać wyłącznie samochodem – przekonuje Jan Machowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus