Kolejarze przygotowują kolejny projekt przebudowy wiaduktu

Wiadukt przy ul. Grzegórzeckiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wykonawcy przebudowy linii kolejowej w centrum Krakowa przygotowują czwarty projekt przebudowy zabytkowego wiaduktu przy ulicy Grzegórzeckiej.

W połowie zeszłego roku kolejarze poinformowali, że stan XIX-wiecznego wiaduktu przy ulicy Grzegórzeckiej jest niezadowalający. W trakcie oględzin ujawnili pęknięcia sklepień, przemieszczenia przyczółków oraz częściową destrukcję fundamentów. Stwierdzili, że wiadukt wymaga generalnej przebudowy.

Wykonawca inwestycji przedstawił służbom konserwatorski już trzy projekty remontu zabytku. Dwa zostały odrzucone wcześniej. Monika Bogdanowska, małopolska konserwator zabytków pod koniec stycznia mówiła, że oficjalnie nie wypowiedziała się jeszcze na temat trzeciego projektu, ale zaznaczyła że nie uzyska jej zgody.

Służby konserwatorskie chciały, aby zachować konstrukcję wiaduktu, którą uważają za najcenniejszą. Ich zdaniem nad zabytkiem powinna powstać konstrukcja, po której będą poruszać się pociągi.

PKP PLK: Przygotowujemy kolejną koncepcję

Piotr Hamarnik z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe mówi, że spółka otrzymała oficjalną odpowiedź. – W oparciu o nią projektanci wykonawcy już pracują nad nową koncepcją realizacji remontu zabytkowego wiaduktu. Gdy będzie gotowa zostanie przesłana ponownie do zatwierdzenia przez wojewódzką konserwator zabytków – twierdzi w rozmowie z LoveKraków.pl.

Zdradza, że projektanci sprawdzają, w jaki sposób można zachować nienaruszoną konstrukcję zabytkowego wiadukty, tak jak oczekują tego służby konserwatorskie, spełniając jednocześnie wymogi techniczne dla nowej linii kolejowej.

– Koncepcja powinna być gotowa do końca tego miesiąca, tak by prace budowlane mogły ruszyć wiosną – informuje Hamarnik.

comments powered by Disqus