Od 10 kwietnia br. na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. Dziękujemy za odwiedzenie Jarmarku. Mogli Państwo zobaczyć uroczystość otwarcia, w której udział wzięli Senator RP Pani Monika Piątkowska, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Jakub Kosek, I Zastępca Prezydenta Miasta Prof. Stanisław Mazur, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy I Stare Miasto Pan Jan Hoffman, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, Orszak Bractwa Kurkowego w Krakowie. Na estradzie przez dwa dni weekendu prezentowały się następujące zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, „Czerwone Korale” i „Folklove” – Zespoły Pieśni i Tańca Gminy Zielonki, Chór „Nutki Wyspiańskiego” przy SP w Bibicach – „Puchery na bibickim gościńcu” – Pucheroki, „Krakowiak” – Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca, „Cieślica” i „Juzyna” – Zespoły Regionalne z Gminy Zawoja. Na Jarmarku znajduje się 95 stoisk, m.in. artykuły świąteczne, pisanki, stroiki, koszyczki, artykuły z drewna, biżuteria artystyczna. W sobotę 12 kwietnia na stoisku obok estrady sprzedawały swoje wyroby Koła Gospodyń Wiejskich oraz prezentowali się Twórcy Ludowi.
Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma ARTIM zaprasza na imprezy, które odbędą się na Jarmarku Wielkanocnym w najbliższy weekend. W sobotę, 19 kwietnia o godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych. Wzorem lat ubiegłych około godz. 11:45 zostanie ustawiony stół z potrawami wielkanocnymi, którymi poczęstować będą mogli się mieszkańcy Krakowa i turyści. Sponsorami są: firma Stara Portiernia - Pracownia Pierogowa oraz firma Kuźnia Smaków Biernat. W Lany Poniedziałek, 21 kwietnia o godz. 14:00 zapraszamy na krakowski Rynek, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.
Jarmark trwał będzie do 21 kwietnia 2025 roku. Pozwolimy sobie przypomnieć Państwu uroczystość poświęcenia koszyczków z roku ubiegłego.
Organizatorzy przypominają, że na Jarmarku Wielkanocnym honorujemy Kartę Krakowską oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – Program dla Rodziny „N” – rabat w wysokości 15% udzielany na stoiskach spożywczych i gastronomicznych (z wyjątkiem stoisk z winem i piwem). Stoiska oferujące rabat w wysokości 15% są odpowiednio oznaczone.