„To będzie taneczne odrodzenie”. Cracovia Danza zaprasza na 26. Festiwal Tańców Dworskich

Polonez Łączy fot. Tomasz Korczyński

Kraków ponownie stanie się stolicą tańca dworskiego. Od 19 do 27 lipca odbędzie się 26. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, które w tym roku poświęcone jest renesansowi i jego bogatemu dziedzictwu tanecznemu. – To będzie taneczne odrodzenie – zapowiada Romana Agnel, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna festiwalu.

– W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest renesans, odrodzenie. I w ten sposób postrzegają go nasi goście, którzy zaprezentują się podczas inauguracji – mówi dla LoveKraków.pl Romana Agnel, dyrektorka Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Podkreśla, że tancerze sięgną do tradycji sięgających końca XVI wieku – zarówno tych z dworu Wielkich Mogołów, jak i europejskich form tanecznych charakterystycznych dla tego okresu.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w sobotę, 19 lipca, o godz. 19:00 na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie zaprezentowany zostanie spektakl „Wawelska maskarada”. To pierwsze autorskie widowisko Baletu Cracovia Danza, które – jak zaznacza Agnel – łączy elementy plastyczne i taneczne, by w pełni oddać atmosferę renesansowych maskarad. Zobaczymy w nim m.in. takie tańce jak wolta czy kurant, a inspiracją dla masek scenicznych były krakowskie maszkarony z Sukiennic.

W kolejnych dniach festiwalu taniec przeniesie się także poza Kraków. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach zaprezentowany zostanie spektakl „Bolesław Chrobry. Koronacja” (20.07), a w amfiteatrze przy Piekarni Sztuki – pokaz indyjskiego tańca dworskiego Kathak w wykonaniu grupy Sanskriti Alaknanda (22.07).

Warsztaty, gala i finał na Rynku

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne warsztaty, prowadzone przez wybitnych pedagogów z Polski i zagranicy. W Pałacu Krzysztofory oraz w X Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Krakowie odbywać się będą zajęcia z francuskiego tańca renesansowego, barokowego, dawnych tańców polskich, angielskich kontredansów oraz tańca indyjskiego Kathak. Warsztaty poprowadzą m.in. Marie-Claire Bär Le Corre, Cécile Laye, Leszek Rembowski oraz Pierre-Francois Dollé.

Dla najmłodszych zaplanowano bezpłatne warsztaty „Kraków tańczy pod Wawelem”, podczas których dzieci poznają taneczne tradycje czterech krajów Europy – Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii. Zajęcia odbędą się na stadionie przy placu Na Groblach w dniach 21–24 lipca.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie Gala Festiwalowa zatytułowana „Renesans – dziedzictwo tańca dworskiego, która odbędzie się 23 lipca o godz. 20.00 w Krakowskim Teatrze Variété. Wystąpią m.in. artyści z Indii, a Balet Cracovia Danza zaprezentuje spektakl „Ballet Polonais”, inspirowany wydarzeniami z paryskiego dworu z 1573 roku.

Kulminacją wydarzenia będzie Królewski Bal Krakowski (25.07) w auli „Florianka”, a także wielki finał na Rynku Głównym (27.07, godz. 19.00), podczas którego publiczność zostanie zaproszona do wspólnego zatańczenia poloneza. Romana Agnel, która poprowadzi taniec, zaznacza, że to moment szczególny – Rynek zamieni się w największą salę balową Europy.

Sztuka, która nie traci blasku

Zapytana o to, jak zmienia się zainteresowanie tańcem dawnym wśród widzów, Romana Agnel podkreśla, że od lat utrzymuje się ono na wysokim poziomie, szczególnie wśród młodzieży i amatorów. Zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie ze strony zawodowych tancerzy i zagranicznych gości, a także na entuzjastyczne przyjęcie spektakli w historycznych przestrzeniach Krakowa – takich jak Wawel, Rynek czy Willa Decjusza.

Z optymizmem patrzy w przyszłość. W ocenie Agnel „formuła festiwalu ma ogromny potencjał i przyciąga coraz szerszą publiczność, nie tylko jako odbiorców, ale również aktywnych uczestników warsztatów”.

Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest bezpłatny, z wyjątkiem gali baletowej w Teatrze Variété. Szczegółowy program oraz informacje o rejestracji na warsztaty dostępne są na stronie.