Kraków ponownie stanie się stolicą tańca dworskiego. Od 19 do 27 lipca odbędzie się 26. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, które w tym roku poświęcone jest renesansowi i jego bogatemu dziedzictwu tanecznemu. – To będzie taneczne odrodzenie – zapowiada Romana Agnel, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna festiwalu.
– W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest renesans, odrodzenie. I w ten sposób postrzegają go nasi goście, którzy zaprezentują się podczas inauguracji – mówi dla LoveKraków.pl Romana Agnel, dyrektorka Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Podkreśla, że tancerze sięgną do tradycji sięgających końca XVI wieku – zarówno tych z dworu Wielkich Mogołów, jak i europejskich form tanecznych charakterystycznych dla tego okresu.
Inauguracja festiwalu odbędzie się w sobotę, 19 lipca, o godz. 19:00 na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, gdzie zaprezentowany zostanie spektakl „Wawelska maskarada”. To pierwsze autorskie widowisko Baletu Cracovia Danza, które – jak zaznacza Agnel – łączy elementy plastyczne i taneczne, by w pełni oddać atmosferę renesansowych maskarad. Zobaczymy w nim m.in. takie tańce jak wolta czy kurant, a inspiracją dla masek scenicznych były krakowskie maszkarony z Sukiennic.
W kolejnych dniach festiwalu taniec przeniesie się także poza Kraków. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach zaprezentowany zostanie spektakl „Bolesław Chrobry. Koronacja” (20.07), a w amfiteatrze przy Piekarni Sztuki – pokaz indyjskiego tańca dworskiego Kathak w wykonaniu grupy Sanskriti Alaknanda (22.07).
Warsztaty, gala i finał na Rynku
Festiwalowi towarzyszyć będą liczne warsztaty, prowadzone przez wybitnych pedagogów z Polski i zagranicy. W Pałacu Krzysztofory oraz w X Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Krakowie odbywać się będą zajęcia z francuskiego tańca renesansowego, barokowego, dawnych tańców polskich, angielskich kontredansów oraz tańca indyjskiego Kathak. Warsztaty poprowadzą m.in. Marie-Claire Bär Le Corre, Cécile Laye, Leszek Rembowski oraz Pierre-Francois Dollé.
Dla najmłodszych zaplanowano bezpłatne warsztaty „Kraków tańczy pod Wawelem”, podczas których dzieci poznają taneczne tradycje czterech krajów Europy – Polski, Francji, Włoch i Hiszpanii. Zajęcia odbędą się na stadionie przy placu Na Groblach w dniach 21–24 lipca.
Jednym z najważniejszych punktów programu będzie Gala Festiwalowa zatytułowana „Renesans – dziedzictwo tańca dworskiego”, która odbędzie się 23 lipca o godz. 20.00 w Krakowskim Teatrze Variété. Wystąpią m.in. artyści z Indii, a Balet Cracovia Danza zaprezentuje spektakl „Ballet Polonais”, inspirowany wydarzeniami z paryskiego dworu z 1573 roku.
Kulminacją wydarzenia będzie Królewski Bal Krakowski (25.07) w auli „Florianka”, a także wielki finał na Rynku Głównym (27.07, godz. 19.00), podczas którego publiczność zostanie zaproszona do wspólnego zatańczenia poloneza. Romana Agnel, która poprowadzi taniec, zaznacza, że to moment szczególny – Rynek zamieni się w największą salę balową Europy.
Sztuka, która nie traci blasku
Zapytana o to, jak zmienia się zainteresowanie tańcem dawnym wśród widzów, Romana Agnel podkreśla, że od lat utrzymuje się ono na wysokim poziomie, szczególnie wśród młodzieży i amatorów. Zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie ze strony zawodowych tancerzy i zagranicznych gości, a także na entuzjastyczne przyjęcie spektakli w historycznych przestrzeniach Krakowa – takich jak Wawel, Rynek czy Willa Decjusza.
Z optymizmem patrzy w przyszłość. W ocenie Agnel „formuła festiwalu ma ogromny potencjał i przyciąga coraz szerszą publiczność, nie tylko jako odbiorców, ale również aktywnych uczestników warsztatów”.
Na większość wydarzeń festiwalowych wstęp jest bezpłatny, z wyjątkiem gali baletowej w Teatrze Variété. Szczegółowy program oraz informacje o rejestracji na warsztaty dostępne są na stronie.