Jest przetarg na budowę ul. 8 Pułku Ułanów. Pod nią może przebiegać linia tramwajowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZIM ogłosił przetarg w sprawie ul. 8 Pułku Ułanów. Tym razem nie chodzi już o przygotowanie projektów, ale o samo wykonanie prac.

Ulica 8 Pułku Ułanów to zupełnie nowe połączenie, które ma stanowić alternatywę dla ul. Kobierzyńskiej i Zakopiańskiej, ułatwić dojazd w rejon os. Kliny, ale też osiedli położonych na granicy dzielnic Dębniki i Łagiewniki-Borek Fałęcki. Ulica będzie przedłużeniem ul. Kapelanka i poprowadzi aż do ul. Zawiłej, po drodze krzyżując się z Trasą Łagiewnicką.

Powstanie 2,7-kilometrowy odcinek ulicy, z jedną jezdnią po jednym pasie w każdą stronę oraz chodnikami i drogą dla rowerów.

Długa historia

Inwestycja miała powstać już dawno temu. Wcześniej była mowa o rozpoczęciu prac jeszcze w 2019 roku, ale po drodze pojawiło się sporo problemów. Najpierw trzeba było unieważnić dwa przetargi rozpisane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, później urzędnicy zdecydowali się na rozdzielenie projektowania i realizacji.

W 2019 roku wybrano projektanta, ale sprawy nadal się przeciągały, m.in. w związku z dużą liczbą uwag ze strony mieszkańców, radnych czy miejskich jednostek. Inwestycję podzielono na cztery odcinki, by w ten sposób usprawnić zdobywanie potrzebnych pozwoleń, a terminy planowanego rozpoczęcia prac stopniowo się przesuwały. W kwietniowej rozmowie z nami wiceprezydent Andrzej Kulig wymienił firmę projektującą ul. 8 Pułku Ułanów wśród tych, którzy są „katastrofalni do kwadratu, a nawet do sześcianu”.

Trzy etapy

Ten etap kończy się dopiero teraz. ZIM dysponuje obecnie decyzjami ZRID dla trzech z czterech odcinków i właśnie dla tych fragmentów szuka obecnie wykonawcy prac. Chodzi o odcinki:

- nr 1 - od ul. Zawiłej do okolic ul. Krępy,
- nr 3 - od rejonu skrzyżowania ulic Podhalańskiej i Magnolii do Trasy Łagiewnickiej,
- nr 4 - od Trasy Łagiewnickiej do skrzyżowania z ulicami Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego.

Elementem inwestycji będzie też budowa sieci wodociągowej. Zwycięska firma dostanie półtora roku na wykonanie wszystkich prac. Natomiast na brakujący, najdłuższy odcinek nr 2 między ulicami Krępy i Podhalańską trzeba dopiero uzyskać pozwolenie. Specyfikacja przetargu pozwala na zlecenie również i tego odcinka wykonawcy pozostałych fragmentów.

Oferty można składać do 2 lutego. Poniżej orientacyjny przebieg drogi:
Co z tramwajem?

Wiceprezydent Kulig odniósł się na Facebooku także to kwestii połączenia tramwajowego z os. Kliny. – W związku z dynamicznym rozwojem tej części miasta przygotowujemy się do realizacji nowej linii, która usprawni przemieszczanie się mieszkańców z południowych dzielnic Krakowa. Rozważane są dwie opcje: wzdłuż ulic Bunscha i Humboldta i tunelowa pod przyszłą ulicą 8 Pułku Ułanów. Mamy już rezerwę terenową pod przyszłą pętlę tramwajową – zapowiedział.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki