Jubileusz Starego Teatru. Mapping, otwarcie sklepu teatralnego i repertuar na nowy sezon

Stary Teatr ogłosił nie tylko plany na świętowanie jubileuszu, ale i repertuar na nowy sezon fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

17 października Stary Teatr świętuje 240-lecie istnienia. W programie pokaz spektaklu „Halka”, mapping na gmachu przy pl. Szczepańskim i otwarcie sklepu teatralnego. Teatr ogłosił również ostateczny repertuar na nowy sezon. Na liście spektakli zabraknie zapowiadanej wcześniej sztuki „Ptaki” w reż. Jana Klaty.

– W tym roku świętujemy jubileusz 240-lecia powstania teatru repertuarowego w Krakowie. Historia jego istnienia, chociaż burzliwa i rwana, jest pars pro toto historią polskiego teatru i jego najważniejszych zjawisk. Przez cały ten czas Staremu Teatrowi udało się zachować swoją wyjątkowość – poinformowali dyrektorzy Starego Teatru, Waldemar Raźniak i Beniamin Bukowski.

240 lat później

17 października, 240 lat po zatwierdzeniu przez władze miasta zgody na uruchomienie teatralnej działalności repertuarowej, Stary Teatr przygotował dla widzów kilka propozycji.

Wśród nich – pokaz spektaklu „Halka” w reż. Anny Smolar czy debata z udziałem dyrektorów krakowskich teatrów na temat tego, jak krakowski teatr będzie wyglądał za dziesięć lat.

W programie również wieczorny mapping na fasadzie gmachu przy pl. Szczepańskim. Będzie to podróż przez 24 dekady ewolucji architektury, zespołu i wydarzeń mających wpływ na Stary Teatr. Prezentacja odbędzie się o godz. 20.30, 21.00 i 21.45.

Tego dnia w Muzeum Starego Teatru (MICET) zacznie działać sklep teatralny, w którym będzie można zakupić teatralne gadżety i jubileuszowe wydawnictwo „Fenomen Starego”.

– Na pytanie „jaki powinien być Narodowy Stary Teatr” odpowiedzią może być zatem próba zrozumienia czym Stary Teatr był i jak stał się samym sobą. Wszak nadany oficjalnie status „narodowego” postrzegać można jako swoistą ochronę tego niezwykłego w skali naszego kraju fenomenu. Fenomen Starego Teatru - tak należałoby nań spojrzeć – zaznaczają dyrektorzy NST.

Jest repertuar

Stary Teatr ogłosił również ostateczny repertuar na nowy sezon. Przypomnijmy: w maju nowi dyrektorzy teatru – Waldemar Raźniak i Beniamin Bukowski – ogłosili plany repertuarowe. Wśród 10 planowanych premier miał się znaleźć spektakl „Ptaki” Arystofanesa w reż. Jana Klaty. Do powrotu Jana Klaty jednak nie dojdzie.

Więcej na ten temat >>> Burza w Starym Teatrze. Powrotu Jana Klaty nie będzie

Pierwszą premierą nowego sezonu będzie „Trąbka do słuchania” w reż. Agnieszki Glińskiej, która jest zaplanowana na 27 listopada na scenie kameralnej. Dzień później na dużej scenie odbędzie się premiera „Obywatelki Kane” w reż. Wiktora Rubina.

Kolejne propozycje to „Baśń o wężowym sercu” w reż. Judyty Berłowskiej (4 lutego), „Sen Nocy Letniej” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (18 lutego), „Art of living” w reż. Katarzyny Kalwat (25 lutego), „Salome” w reż. Kuby Kowalskiego (kwiecień), „Marzenia Polskie – des rêves polonais” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, „Okropnie smutne. Komedia” w reż. Ewy Kaim (maj), „Orlando” w reż. Katarzyny Minkowskiej (czerwiec) i „Wymazywanie” (czerwiec) w reż. Klaudii Hartung- Wójciak.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto