Pięć projektów kolejowych z Małopolski: pociągiem do Myślenic, Niepołomic i Olkusza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Projekt budowy linii kolejowej z Krakowa do Myślenic przeszedł drugi etap w rządowym programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, które są zainteresowane rozwoje infrastruktury kolejowej na swoim terenie. Celem programu jest uzupełnienie sieci kolejowej, aby pociągi mogły docierać z miast wojewódzki do miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował, że na program przeznaczono 6,6 mld złotych, z czego 5,6 mld złotych pochodzi z budżetu państwa, a pozostała część (15 procent) ze środków samorządów terytorialnych.

– Przez wiele lat w Polsce likwidowano linie kolejowe. Ten czas skończył się pięć lat temu – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

5 projektów z Małopolski

Dziś listę 79 projektów z całej Polski, które przeszły formalną weryfikację, zaprezentowało Ministerstwo Infrastruktury. Z Małopolski do kolejnego etapu zostały zakwalifikowane 5 inwestycji: rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Gorlice – Jasło, budowa nowej linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami, budowa połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice, stworzenie linii kolejowej z Krakowa do Olkusza, a także modernizacja linii kolejowej z Suchej Beskidzkiej do Żywca.

comments powered by Disqus