Przystanek kolejowy dla Mistrzejowic i Bieńczyc. Umowa podpisana [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu najbliższych 16 miesięcy na os. Piastów powstanie nowy przystanek kolejowy. W czwartek podpisana została umowa z jego wykonawcą.

Przystanek Kraków Piastów powstanie w rejonie ul. Powstańców, niedaleko oddanego niedawno wiaduktu nad torami kolejowymi. Będzie miał cztery krawędzie peronowe - zarówno przy linii w stronę Warszawy czy Miechowa, jak i przy torach dużej obwodnicy kolejowej. Będzie połączony z wiaduktem schodami i windami, wyposażony w wiaty, tablice informacyjne czy udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Dwie dzielnice

– Ten przystanek może być przełomowy dla miasta – mówił podczas podpisania umowy radny miejski Włodzimierz Pietrus. Zwracał uwagę, że nowa infrastruktura będzie służyć nie tylko osobom docierającym do Krakowa z ościennych gmin, ale mieszkańcom dwóch sąsiednich, gęsto zaludnionych dzielnic Krakowa - Bieńczyc i Mistrzejowic. Przypomniał, że miasto planuje doprowadzenie w ten rejon linii tramwajowej i budowę parkingu Park&Ride.

– Mistrzejowice to jest 60 tys. mieszkańców, Bieńczyce - 40 tys. Więc w najbliższej okolicy potencjalnie 100 tys. mieszkańców może korzystać z tego przystanku. Zamiast stać w korkach, zamiast czekać na autobus będzie można wybrać kolej, która w kilka minut dojedzie do centrum – dodawał radny miejski Michał Drewnicki. 

W ramach programu przystankowego

Przystanek na os. Piastów to jeden z trzech nowych obiektów, które mają powstać w Krakowie w ramach rządowego programu przystankowego, a równocześnie najdroższy z całej ogólnopolskiej listy. W dokumentach figuruje pod roboczą nazwą Kraków Piastów, ale przedstawiciele PKP PLK zastrzegali, że docelowa nazwa jest jeszcze dyskutowana - może to być np. Kraków Północ. – Na chwilę obecną po linii 95 jeździ 10 pociągów na dobę. Liczymy, że budowa tego przystanku i dwóch kolejnych spowoduje, że linia będzie bardziej uczęszczana i po kilkudziesięciu latach wróci tam więcej pociągów pasażerskich – mówił Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych. 

Drugi zostanie zbudowany w Kościelnikach, w rejonie ul. Pysocice. Trzeci przystanek powstanie natomiast w Przylasku Rusieckim. Perony zostaną wybudowane po obydwu stronach przejazdu kolejowego na ul. Rzepakowej. Wszystkie mają być gotowe w przyszłym roku.

– Nowe przystanki wybudowane w Krakowie pozwolą zwiększyć atrakcyjność komunikacyjną kolejnych obszarów. Ułatwią mieszkańcom dojazd do centrum miasta i pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice