Przyszły rok przyniesie ważne wydarzenia dla miejskiej zieleni

Park Bednarskiego w trakcie prac fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Park Zakrzówek, park Bednarskiego, park przy Karmelickiej. Te trzy inwestycje – wszystkie budzące mniejsze lub większe kontrowersje – zakończą się w przyszłym roku i z pewnością staną się ważnymi wydarzeniami. A to tylko część planów ZZM dotyczących roku 2023.

O tym, że budowa parku Zakrzówek budzi wiele emocji, informowaliśmy już wielokrotnie. Sprzeciw budziła m.in. skala ingerencji w teren, kwestia montażu siatek na zboczach, pomysł na utworzenie kąpieliska na mniejszym zbiorniku, organizacja zejścia dla osób z niepełnosprawnościami czy budowa nowych budynków.

Niezależnie od oceny całego zamierzenia, jest to największa inwestycja realizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej i można się spodziewać, że otwarcie całości, które jest planowane w okolicach majówki, stanie się dużym wydarzeniem. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem rejon Zakrzówka w ciepłe weekendy przyciągał tłumy, a w tym sezonie można się spodziewać znacznie większych.

W przyszłym roku mieszkańcy będą mogli również ocenić samemu efekty prac w parku Bednarskiego. W tym przypadku głosy krytyki również dotyczyły skali przedsięwzięcia i ingerencji w zabytkowy park, a później także decyzji o zamknięciu parku w znacznie większej skali, niż było to zapowiadane. ZZM tłumaczył to chęcią wykonania jak największej części prac jeszcze w tym roku, by przyspieszyć zakończenie i równocześnie uciec przed rosnącymi cenami materiałów budowlanych. Obecnie jeszcze wiele do zrobienia, ale wiosną mają już się rozpocząć prace związane z nasadzeniami zieleni.

Dużym wydarzeniem będzie też na pewno otwarcie nowego parku im. Wisławy Szymborskiej, pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. To znacznie mniejszy teren niż dwa wspomniane wyżej, ale ważny choćby ze względu na lokalizację na obszarze Starego Miasta, długie starania mieszkańców oraz fakt, że to zupełnie nowy teren zielony, pełniący wcześniej zupełnie inną funkcję.

Długa lista

Jednak lista inwestycji związanych z zielenią jest znacznie dłuższa. Po środowym głosowaniu w sprawie budżetu na 2023 roku można już znacznie więcej powiedzieć o tym, czego można się spodziewać.

Prace mają się zakończyć także w takich miejscach, jak Ogród Płaszów, Staw Płaszowski czy aleja Róż – tu zieleń wraca w dużej skali dzięki projektowi budżetu obywatelskiego.

– Na zielonej mapie Krakowa pojawi się również: park Tetmajera, park Grzegórzecki, park na Załęczu czy Centrum Spotkań Edukacyjno-Ekologicznych w Węgrzynowicach. Rozpoczniemy również pierwsze prace w ramach parku Kolejowego pod estakadami – zapowiada miasto w komunikacie.

Na liście jest też m.in. rewitalizacja parku Wyspiańskiego, park nad Białuchą, park Złocień, park Kurczaba, dalsze prace w parku Kurdwanów, zagospodarowanie parku Bagry Wielkie, park przy forcie Bronowice, park przy ul. Radzikowskiego czy pierwszy etap parku przy dworze Czeczów. Rozpoczną się również pierwsze działania na Białych Morzach, a także w przyszłym parku Woźniców, kontynuowane będą prace w parku Łagiewniki czy na terenie Młynówki Królewskiej. Przybędzie też parków kieszonkowych. Łącznie na zieleń miasto przeznaczy w przyszłym roku ponad 211 mln zł.