Teatry uliczne opanują Kraków początkiem września

Pomimo pandemii teatry uliczne znowu opanują Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kraków ponownie stanie się wielką teatralną sceną. 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych odbędzie się m.in. na Małym Rynku i w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

„Już się nie mogę doczekać”, „Tym razem musi się udać” – takie komentarze pojawiły się pod opublikowaną przez Teatr Kto informacją o tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych.

W tym roku przez pandemię koronawirusa 33. edycja festiwalu odbędzie się początkiem września. Od 1988 roku wydarzenie było organizowane w lipcu.

Miasto teatrów ulicznych

Teatry uliczne tym razem opanują Kraków od 4 do 6 września.  Dyrektor Teatru Kto, Jerzy Zoń, ma nadzieję że będzie to bezpieczniejszy czas na festiwal.

– Podjąłem decyzję, żeby jednak podjąć próbę organizacji festiwalu. Nie wiadomo co będzie, ale spróbujemy zorganizować tę imprezę w bezpieczniejszym czasie. Mamy nadzieję, że wrzesień takim czasem będzie. Wystarczy sprawdzić, jak wiele wydarzeń przeniesiono na druga połowę roku lub na 2021 rok – mówi w rozmowie z Lovekraków.pl.

Zoń dodaje, że tak naprawdę nic nie zastąpi żywego teatru oraz kontaktu aktorów i widzów.

– W tym roku celem naszego festiwalu jest przypomnienie krakowianom, jak piękne jest nasze miasto. Jeśli jednak okaże się, że pandemia nie ustępuje a organizacja wydarzenia wiąże się z dużym ryzykiem, to festiwal odwołam – zapowiada.

Miasto teatrów

W programie znajdzie się prawie 40 przedstawień, które zostaną zaprezentowane w przestrzeni Małego Rynku, Alei Róż i Placu Centralnego, Rynku Podgórskim i w ogrodach Muzeum Archeologicznego. Niektóre ze spektakli, charakteryzujących się wielką widownią, zostały przeniesione na przyszły rok.

–  Pokażemy spektakl o pandemii „Ślepcy” czy pokaz grupy z południowej Afryki – aktorzy będą wykonywać akrobacje na prawie 6,5-metrowych szczudłach! Współpracujemy również z urzędem miasta w Tarnowie, gdzie na rynku również odbędą się pokazy teatralne – mówi Jerzy Zoń.


32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych: Ale cyrk! [ZDJĘCIA]