Wiadukt na Grzegórzeckiej już nie jest zabytkiem. Wrócił plan rozbiórki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po półtora roku prac specjalnego zespołu plany dotyczące wiaduktu nad ul. Grzegórzecką wróciły do punktu wyjścia. Wszystko wskazuje na to, że stara część budynku zostanie rozebrana i zbudowana od nowa.

Taką decyzję, na wniosek PKP Polskich Linii Kolejowych, podjęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wcześniej przedstawiciele zarządcy sieci kolejowej dawali do zrozumienia, że rozwiązanie wypracowane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków nie daje gwarancji bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów.

Teraz więc ponownie aktualny jest plan, zgodnie z którym starsza część wiaduktu ma zostać rozebrana i zbudowana od nowa, dokładnie tak samo jak nowa część od strony Hali Targowej. Wykorzystane więc miałyby zostać oryginalne elementy elewacji.

Jak tłumaczy Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych, obecnie trwają uzgodnienia z urzędem konserwatorskim dotyczące tego rozwiązania. – To, że sam wiadukt został wykreślony z rejestru zabytków, nie oznacza, że ze względu na zabytkowe otoczenie prace nie podlegają nadzorowi konserwatorskiemu – stwierdza.

Według aktualnego planu, prace powinny ruszyć w ciągu najbliższych tygodni i zakończyć się do końca przyszłego roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus