Wielka inwestycja nieopodal Krakowa. Pierwszy taki obiekt na południu kraju

fot. Wizualizacja Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem

Zakupili działkę, doprowadzili niezbędne media, rozpoczęli pierwsze nasadzenia zieleni, a także stworzyli projekt. W miejscowości Lipnik (powiat myślenicki) ma powstać innowacyjny ośrodek neurorehabilitacji - pierwszy taki obiekt na południu Polski.

Za budowę Neurośrodka odpowiada Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” z Wiśniowej, które od 2009 roku pomaga na co dzień dzieciom i dorosłym z ciężkimi niepełnosprawnościami neurologicznymi w wyniku wypadku, udaru czy chorób neurologicznych. Wsparciem obejmuje także ich rodziny. Towarzyszy w codzienności i zbiera pieniądze na potrzeby podopiecznych.

Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes zarządu Stowarzyszenia zaznacza, że jego misją jest zarówno bycie blisko chorego jak i jego rodziny.

Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem
Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem

Wiedzą, czego potrzebują podopieczni

– W Stowarzyszeniu wiemy z czym zmagają się osoby chore neurologicznie, czego potrzebują i jak skutecznie nieść adekwatne wsparcie – wyjaśnia. – To wieloletnie doświadczenie i marzenie, żeby móc nieść kompleksową, holistyczną, zindywidualizowaną pomoc i objąć nią większą liczbę podopiecznych, doprowadziło ludzi Stowarzyszenia do ważnej decyzji – mówi Ewa Dudzik-Urbaniak.

Decyzji o budowie i prowadzeniu, jako pierwsza organizacja społeczna, ośrodka najnowocześniejszej, wysokospecjalistycznej i wielokierunkowej neurorehabilitacji – tłumaczy.

Neurośrodek powstaje w Lipniku, w powiecie myślenickim. Członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i ambasadorzy pragną, aby było to miejsce, gdzie zaawansowana technologia i wiedza będą szły w parze z empatią.

Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem
Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem

Prezes Stowarzyszenia zapewnia też, że w Neurośrodku będzie dostępny najbardziej zaawansowany sprzęt robotyczny, np. Lokomat z modułem dziecięcym wykorzystujący wirtualną rzeczywistość, najnowocześniejsze egzoszkielety wspierające ruch kończyn, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, interaktywna bieżnia – do usprawniania i ponownej nauki utraconego chodu, urządzenia robotyczne do terapii ręki, urządzenia do neurostymulacji aktywujące połączenia nerwowe, i inny nowoczesny sprzęt do diagnostyki i terapii po urazach neurologicznych.

– W ośrodku wsparciem obejmiemy także opiekunów osób z ciężkimi niepełnosprawnościami, utrudzonych ciągłą, przez lata trwającą opieką – podkreśla. Neurośrodek będzie także miejscem, gdzie pracę otrzymają osoby z niepełnosprawnościami.



Ogród z widokiem na Beskid Wyspowy

Tuż przed budynkiem powstanie ogród terapeutyczno-sensoryczny. Jego motywem przewodnim będzie motyl – Modraszek arion. – To szczególny rodzaj, który związany jest z południową częścią Polski, ale co ważniejsze niesie ze sobą głęboką symbolikę. To z jednej strony rzadki gatunek motyla, a lokalny zarazem, ma nietypowy błękitny kolor, a jednoczesnie jest skromny w porównaniu do egzotycznych piękności. Jego symbolika ukryta jest w sile wewnętrznej i wytrwałości, która prowadzi do pięknej transformacji z poczwarki w motyla – wyjaśnia Stowarzyszenie. - Jako motyw przewodni Ośrodka może stać się inspirującym przekazem dla osób z niepełnosporawnościami, odzwierciedlając ich nieustającą walkę o pełne możliwości życie - dodaje. 

Wizualizacja Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem
Wizualizacja Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem


To właśnie w tym miejscu będzie można realizować terapie takie jak: arteterapia – terapia przez sztukę, hortiterapia – terapia przez kontakt z naturą, ogrodem i roślinami, chromoterapia – terapia z kolorami i sensoterapia – terapia wykorzystująca pracę nad zmysłami.

Oni czekają na to miejsce najbardziej

Jednym z podopiecznych Stowarzyszenia i jednocześnie jednym z ambasadorów Neurośrodka jest Szczepan - młody mężczyzna z porażeniem czterokończynowym. Jego umysł działa doskonale, rozumie wszystko, ale nie może w pełni komunikować swoich myśli, potrzeb ani uczuć. Dzięki nowoczesnym technologiom, potrafi pisać wzrokiem po ekranie i prowadzić grupę na FB wspierającą osoby po udarach. Dzięki sprzętom, które znajdą się w Neurośrodku, osoby takie jak Szczepan będą mogły odzyskać część kontroli nad swoim ciałem, będą mogły odzyskać życie.

Z wielką nadzieją na nowe i zaawansowane możliwości terapeutyczne w ośrodku czeka również 5-letni Adaś z rzadką i ciężką chorobą genetyczną, 20-letnia Martyna z zanikiem mięśni, 6-letnia Marysia z SMA1, która wymaga specjalistycznej rehabilitacji, a także 20-letnia Magda, która urodziła się jako skrajny wcześniak z porażeniem mózgowym.

Co już udało się stworzyć?

Stowarzyszenie Hospicyjne „Bądźmy Razem” ma już projekty Neurośrodka, ogrodzoną działkę, drogę dojazdową, kanalizację, wodę, prąd. To wszystko pozwala na rozpoczęcie budowy budynku. – Mamy już posadzone drzewa i krzewy wzdłuż ogrodzenia działki. To początek ogrodu sensorycznego – dodaje Ewa Dudzik-Urbaniak.


Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem
Wizualizacje Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem


Zostań Testerem Dobra!

Jak mówią przedstawiciele Stowarzyszenia, teraz dzieje się rzecz ważna. – Uruchomiliśmy nową stronę zbiórkową – www.neurosrodek.pl, dzięki której pragniemy zebrać środki na budowę Neurośrodka. Strona umożliwia szybkie płatności online. Aktualnie zbieramy na I etap budowy budynku (fundamenty, I kondygnacja budynku, wszystkie konieczne prace ziemne). Koszt I etapu wynosi 3,5 miliona złotych. Do tej pory udało się zebrać ponad 560 tys. zł.

Jak wesprzeć Neurośrodek? Darowiznę można przekazać bezpośrednio na stronie neurosrodek.pl lub wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy 62 8602 0000 0008 0026 4750 0001 (Bank Spółdzielczy w Dobczycach), tytuł: NEUROŚRODEK

Można także przekazać 1,5 proc. podatku KRS: 0000343690 (cel szczegółowy: NEUROŚRODEK)

Już niedługo będzie miała miejsce kolejna niezwykle ciekawa akcja podczas której będą zbierane środki na budowę Neurośrodka. Więcej informacji na jej temat niebawem. 

Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem
Stowarzyszenie Hospicyjne Bądźmy Razem