Kosmos bez tajemnic. Hackathon NASA w Krakowie

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Na początku października AGH ugości uczestników największego kosmicznego hackathonu w Europie. Wydarzenie będzie się odbywać jednocześnie w ponad 150 krajach.

Zespoły zmierzą się z realnymi wyzwaniami, jakie postawią przed nimi eksperci z NASA. W dniach 5-6 października stolica Małopolski zamieni się w centrum kosmicznych wydarzeń.

Dla wszystkich pasjonatów kosmosu

Hackathon NASA Space Apps Challenge daje możliwość pracy na niepublikowanych danych pochodzących z agencji kosmicznych z całego świata, a także dostęp do najlepszych specjalistów z branży. Niewątpliwie są to jedne z najważniejszych punktów przyciągających uczestników do zmierzenia się z wyzwaniami.

– Jeśli uwielbiasz patrzeć w niebo pełne gwiazd, kosmos jest dla Ciebie zagadką, a podróż, na którą najbardziej czekasz, to ta międzyplanetarna – zapisz się już dziś – mówi Wojciech Fiksa, koordynator wydarzenia NASA Space Apps Local Lead.

Co przygotowano dla uczestników?

Uczestnicy mogą pracować samodzielnie lub w zespołach liczących maksymalnie sześć osób. Hackathon skierowany jest zarówno do uczniów, studentów, absolwentów uczelni, ale również pracowników naukowych, doktorantów czy technologów. Do hackathonu mogą zgłaszać się programiści, inżynierowie, konstruktorzy, twórcy startupów, ale także projektanci, artyści, naukowcy, designerzy i innowatorzy.

Zakwalifikowane zespoły mogą liczyć w trakcie wydarzenia na komfortowe stanowisko pracy z odpowiednim zapleczem technicznym, pełne wyżywienie, networking, a także strefę partnerów, wypoczynku i symulatorów. Wydarzenie będzie prowadzone w dwóch językach – polskim i angielskim. Uczestnicy będą mieli możliwość noclegu także dzień przed rozpoczęciem hackathonu.

W roli mentorów i jurorów znajdą się eksperci m.in. branży kosmicznej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kraków i AGH tylko na tym zyskają

– Chcemy wyraźnie zaznaczyć obecność Krakowa na mapie kluczowych ośrodków branży kosmicznej, organizując największe tego typu wydarzenie w Europie. Kto wie, może będzie to także jedna z największych lokalnych edycji na świecie – podkreśla Wojciech Fiksa.

– Tym samym rozpoczniemy 106. rok akademicki od prawdziwej burzy mózgów, która mamy nadzieję przyniesie praktyczne rozwiązania dla przemysłu tu na Ziemi oraz w kosmosie – wyjaśnia prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

Cenne nagrody, a nawet świetlana przyszłość

Organizatorzy wraz z partnerami dla najlepszych przygotowują nagrody finansowe i rzeczowe oraz możliwość odbycia wizyt studyjnych. Trzy zwycięskie zespoły zostaną zgłoszone do oceny globalnej i będą walczyć o wyróżnienie przez NASA.

Najlepsze zaproponowane rozwiązania trafią do globalnej oceny i zawalczą o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnoświatowej.