- Musimy sprawić, by wciąż opłacało się tu inwestować i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy – mówił w środę w Krakowie Andrzej Domański, absolwent UEK-u. I zwracał się do studentów: - Potrzebuje was Polska.
W środę Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oficjalnie zainaugurował nowy, jubileuszowy rok akademicki. Uczelnia obchodzi właśnie swoje 100-lecie i jak podkreśla jej nowy rektor, prof. Bernard Ziębicki, wciąż kieruje się dewizą prof. Arnolda Bollanda, założyciela i pierwszego rektora dzisiejszego UEK-u, który chciał „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej, solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych”.
Największa uczelnia ekonomiczna
– Założyciele naszej uczelni sięgali jednak wzrokiem daleko w przyszłość. Od samych początków nie ograniczali się do tu i teraz – mówił podczas inauguracyjnego przemówienia prof. Ziębicki. – Warto wspomnieć, że już na początku lat 30., czyli kilka lat po powstaniu uczelni, kształciło się w niej ponad tysiąc osób, w tym spory procent kobiet, a także obcokrajowców, a przewidywania władz były tak dalekie, że uczono nie tylko przedmiotów gospodarczych i finansowych, ale także kilkunastu języków, w tym tureckiego, arabskiego i chińskiego. Założyciele WSH od początku dążyli też do stworzenia szkoły wyższej w z pełnią praw akademickich. Doprowadzili do tego w 1938 roku, kiedy to wyższe studium handlowe zostało włączone w poczet szkół akademickich jako Akademia Handlowa.
Rektor opowiadał o dziejach uczelni, której działalność przerwał wybuch II wojny światowej (nauczanie kontynuowano wtedy na tajnych kompletach), a także o kolejnych jej przekształceniach, ostatnim w 2007 r., kiedy to funkcjonująca wówczas pod nazwą Wyższa Szkoła Ekonomiczna przekształciła się w Uniwersytet.
- Dziś jesteśmy największą uczelnią ekonomiczną zarówno w naszym kraju, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślał, dodając, że obecnie UEK kształci ponad 15 tys. osób, a tegoroczna rekrutacja była rekordowa zarówno pod kątem liczby kandydatów, jak i liczby przyjętych na studia osób. – Na rok akademicki 2024/2025 zgłosiło się 14 357 osób, przyjęliśmy łącznie 7 374 osoby. Na kierunki prowadzone w języku angielskim przyjęliśmy 459 osób, natomiast jeśli chodzi o cudzoziemców, to w tym roku studia w Uniwersytecie Ekonomicznym rozpocznie 501 obywateli z innych krajów.
Inwestycje i plany
Nie zabrakło też wątku uczelnianych inwestycji. Rektor mówił o oddanych do użytku w ostatnich latach pawilonie G, forum UEK, sali i ogrodzie profesorskim, a także pierwszym w Polsce laboratorium grywalizacji. Zapowiadał też kolejne inwestycje, a więc Centrum Obsługi Studentów, którego budowa rozpoczęła się w tym roku, a także 7-kondygnacyjny budynek jubileuszowy, na którego realizację uczelnia poszukuje pieniędzy, o czym pisaliśmy we wrześniu.
– Jest dla mnie powodem do dumy, że Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie nieustannie się rozwija, odpowiadając na potrzeby zmieniającego się społeczeństwa i świata. Chcemy, by zmiany te były widoczne na każdym polu naszej działalności – mówił prof. Ziębicki podkreślając, że uczelnię czeka też sporo wyzwań organizacyjnych i z zakresu nadchodzącej ewaluacji, od której uzależnione jest finansowanie jednostek naukowych.
Rektor dziękował przy tym społeczności akademickiej i zachęcał do tego, by chwalić się osiągnięciami istniejącego już od 100 lat UEK-u. – Nasz uniwersytet odegrał ogromną rolę w rozwoju myśli ekonomicznej, zarówno na scenie krajowej, jak i międzynarodowej. Wykształcił rzesze specjalistów i ekspertów w zakresie ekonomii, biznesu, zarządzania i publicznych dyscyplin. Miejsce naszego uniwersytetu na mapie kształcenia ekonomicznego, zarówno w Polsce, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej, jest niepodważalne – zaznaczał.
Minister - absolwent
Wśród gości środowej inauguracji znalazł się m.in. obecny minister finansów Andrzej Domański, który sam jest absolwentem UEK-u. Jak mówił, historia uczelni jest nierozerwalnie związana z dziejami całego kraju i rozwojem polskiej gospodarki.
– Przez 100 lat Uniwersytet odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych elit gospodarczych i naukowych, przez ten czas uczelnia była kierowana przez wybitne osobistości świata akademickiego, których wiedza i kompetencje kształtowały umysły kolejnych pokoleń – mówił Domański, podkreślając, że jubileusz powinien być okazją nie tylko do spojrzenia w przeszłość, ale i „odważnego spojrzenia w przyszłość”. – Żyjemy przecież w czasach, w których dynamika rozwoju naszej gospodarki jest bezprecedensowa. Patrząc na ostatnie 35 lat, możemy powiedzieć jednoznacznie i z dumą, że nasza gospodarka jest przykładem potężnego sukcesu transformacji. W tym czasie, pomiędzy rokiem 1990 a 2023, PKB per capita w ujęciu realnym wzrosło w Polsce ponad trzykrotnie. Nasz wzrost gospodarczy w tym okresie należał do najszybszych nie tylko w regionie, ale i na świecie. Wiemy, co stoi za tym sukcesem. Odważne reformy, duch polskiej przedsiębiorczości oraz bez wątpienia przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Minister wymieniał przy tym, że dzięki UE Polska zyskała m.in. ogromne środki na rozwój infrastruktury, modernizację oraz dostęp do nowoczesnych technologii, czy dostęp do wspólnego rynku, dzięki czemu tysiące polskich firm mogło się dynamicznie rozwijać. Podkreślał przy tym, że dziś polska gospodarka jest szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej, „jednym z najmocniejszych motorów jej wzrostu”.
– Jednak żadne osiągnięcia technologiczne, finansowe czy infrastrukturalne nie mogą zastąpić tego, co najcenniejsze, czyli człowieka. A w tych murach pozwolę sobie również powiedzieć kapitału ludzkiego i charakterystycznego dla nas Polaków ducha przedsiębiorczości – zaznaczał. – To właśnie wiedza, umiejętności i kreatywność młodych osób stanowią fundament przyszłości naszego kraju. Ma to, w mojej ocenie, kluczowe znaczenie. Jeśli bowiem chcemy rozwijać nasz kraj, naszą gospodarkę, w tempie co najmniej takim, jakie osiągamy już dziś, musimy świadomie i systemowo stawiać na nowoczesną gospodarkę opartą na wiedzy. A przypomnę, że polska gospodarka w tej chwili to najszybciej rosnąca gospodarka Unii Europejskiej. Prognozujemy, że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce sięgnie niemal 4 proc.
Apel do studentów
Domański wyrażał przy tym nadzieję, że UEK będzie miał kluczową rolę w kształtowaniu polskich elit gospodarczych w najbliższych dekadach, zwłaszcza że przed nią wiele wyzwań, związanych m.in. z kryzysami klimatycznymi, skutkami pandemii czy wojny w Ukrainie.
– W tym niezwykle wymagającym otoczeniu musimy utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki. Musimy sprawić, aby wciąż tutaj opłacało się inwestować, tutaj opłacało się tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Jestem przekonany, że Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie z jego niezwykle bogatą historią, z doskonałą kadrą akademicką oraz ambitnymi studentami, jest gotowy, aby stawić czoła wyzwaniom – mówił, po czym zwrócił się do studentów: - Waszej wiedzy i zaangażowania potrzebuje polska gospodarka. Potrzebuje was Polska. Życzę powodzenia w nowym roku akademickim.