UEK szykuje się na swoje 100-lecie. Ale na jubileuszowy budynek pieniędzy wciąż nie ma

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przyszłoroczne stulecie istnienia Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zamierza obchodzić hucznie. Nie ma jednak szans na to, by w przyszłym roku powstał zapowiadany na tę okazję nowy budynek.

We wtorek UEK podzielił się planami na obchody swojego setnego roku istnienia. Uczelnia powstała jako Wyższe Studium Handlowe w 1925 r. z inicjatywy prof. Arnolda Bollanda, pierwszego rektora uczelni, według którego stworzenie nowej placówki miało „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej, solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych”.

Jak podkreśla nowy rektor uczelni, prof. Bernard Ziębicki (na stanowisku oficjalnie od 1 września tego roku), UEK przez ostatnie 100 lat „mocno wpisał się w rozwój gospodarczy zarówno Polski, jak i Europy”, dziś jest największą uczelnią ekonomiczną w Polsce.

Kształcimy obecnie ponad 15 tysięcy studentów, a zainteresowanie studiami w naszej uczelni nie słabnie. Czwarty rok z rzędu odnotowaliśmy wzrost liczby kandydatów – zaznacza rektor UEK-u, dodając, że w tegorocznej ofercie uczelni było ponad 30 kierunków studiów I stopnia i ponad 40 kierunków II stopnia. – Przed nami wyjątkowy, jubileuszowy rok, w którym chcemy zakomunikować otoczeniu nasze stuletnie osiągnięcia, ale także rozwinąć współpracę z biznesem i instytucjami publicznymi. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele wspaniałych wydarzeń, które będą się odbywać przez cały rok akademicki - zapowiada prof. Ziębicki.

Obchody i nowy budynek

Obchody jubileuszu rozpocznie uroczysta inauguracja roku akademickiego 2 października (swoją obecność zapowiedział m.in. absolwent UEK-u, obecny minister finansów Andrzej Domański) połączona z odsłonięciem pamiątkowej rzeźby w ogrodzie profesorskim oraz koncertem w Operze Krakowskiej. W kolejnych miesiącach uczelnia zaplanowała różnego rodzaju spotkania, koncerty, sympozja, jubileuszowy bal, zjazd absolwentów oraz wystawę jubileuszową. Główną część obchodów przewidziano z kolei na 28 maja przyszłego roku, czyli dokładną, setną rocznicę powołania UEK-u.

Jednocześnie pewne jest, że w roku obchodów 100-lecia nie powstanie specjalny, jubileuszowy budynek konferencyjno-dydaktyczny, którego budowę uczelnia zapowiadała już kilka lat temu. W 2022 r. UEK ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na jego realizację, szacując koszty budowy na 110 mln złotych. Niestety, pieniędzy wciąż uczelnia nie ma.

– Staramy się o środki, liczymy, że wzorem poprzednich lat Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyzna nam dodatkowe finansowanie z okazji okrągłego jubileuszu, jak to było w przypadku innych uczelni – słyszymy od rzecznika UEK-u. – Na razie skupiamy się na realizacji Centrum Obsługi Studentów, a w przypadku budynku jubileuszowego naszym marzeniem jest, by budowa mogła ruszyć jeszcze w roku obchodów 100-lecia uczelni.

Historia UEK-u

Pierwszą siedzibą szkoły była kamienica u zbiegu ulic Kapucyńskiej i Podwala, a w roku 1927 przeniesiono ją do nowo wybudowanego budynku przy ul. Sienkiewicza 4. Założyciele WSH chcieli stworzyć szkołę wyższą z pełnią praw akademickich, stąd od roku 1938 zmieniono jej nazwę na Akademia Handlowa. Niestety, wybuch wojny i niemiecka agresja na Polskę przerwały działalność uczelni. Nauczanie kontynuowano w ramach tajnych kompletów, a działalność Akademii wznowiono w dniu kapitulacji III Rzeszy, 8 maja 1945 roku.

W 1950 roku uczelnia została upaństwowiona. Wówczas władze państwowe powołały rektora – prof. Stefana Grzybowskiego – który stanął na czele Wyższej Szkoły Ekonomicznej – pod tą nazwą uczelnia funkcjonowała przez kolejne 24 lata. W 1952 roku siedzibą szkoły został gmach znajdujący się przy ul. Rakowickiej 27.

W 1974 roku ponownie zmieniła się nazwa uczelni – tym razem na Akademię Ekonomiczną i tak postało aż do roku 2007, kiedy otrzymała prawa Uniwersytetu i stała się jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce.