Podwodny świat w sercu Krakowa. Morskie akwarium nową atrakcją Ogrodu Botanicznego UJ

Przez ostatnie tygodnie trwał żmudny proces aklimatyzacji akwarium fot. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego/facebook.com

W krakowskim Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego można już podziwiać wyjątkowe akwarium ze słoną wodą. Mieści się ono w odbudowanej Oranżerii im. Józefa Warszewicza, która zyskała nowe życie po wieloletnich planach i dwóch miesiącach intensywnych przygotowań.

To pierwsza taka instalacja w przestrzeni edukacyjnej ogrodu i, jak zapewniają jego pracownicy, zaledwie początek większego projektu związanego z prezentacją morskiej bioróżnorodności.

O tym, że akwarium wzbogaci ofertę Ogrodu i przyciągnie nowych odwiedzających, jest przekonana Patrycja Fałowska, pełnomocnik Dyrektora Ogrodu Botanicznego ds. administracyjnych. W rozmowie z LoveKraków.pl podkreśla: – Akwarium i Paludarium, które pojawiły się w naszej Oranżerii mają przede wszystkim charakter edukacyjny. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, aby zobrazować jak różnorodne są wodne ekosystemy. Akwarium przedstawia środowisko słonowodne, natomiast paludarium – słodkowodne, z elementami lądowymi. To doskonała okazja, by pokazać kontrasty między tymi dwoma światami.

Zapytana o to, czy planowane są kolejne ekspozycje akwariów, oddpowiada: – Oczywiście że w przyszłości chcielibyśmy zainstalować większe zbiorniki. Na tym się dopiero uczymy. Jednakże są to kosztowne rzeczy i musimy brać pod uwagę ograniczone fundusze.

Przez ostatnie tygodnie trwał żmudny proces aklimatyzacji, niezbędny, by stworzyć stabilne warunki dla organizmów morskich. „To był czas wymagający, ale właśnie takie wyzwania przynoszą nam największą satysfakcję” – czytamy w relacji Ogrodu Botanicznego UJ w mediach społecznościowych. Pracownicy podkreślili, że sukcesem było osiągnięcie równowagi biologicznej, bez której niemożliwe byłoby bezpieczne funkcjonowanie podwodnego ekosystemu.

W akwarium można już podziwiać takie organizmy jak: makroglony, koralowce miękkie, rozgwiazdy, ślimaki, kraby i krewetki.

Podwodny świat wśród roślin tropikalnych

Nowa strefa morska już tętni życiem. Choć niewielkie, te organizmy pełnią ważną rolę: są naturalnymi czyścicielami, utrzymującymi czystość i biologiczną równowagę. Wkrótce, gdy tylko warunki zostaną w pełni ustabilizowane – do podwodnego świata dołączą także ryby morskie.

Oranżeria, w której powstało akwarium, to wierna rekonstrukcja historycznego pawilonu z czasów wiktoriańskich. Nowoczesna konstrukcja ze stali i szkła sięga niemal 15 metrów wysokości, a jej parterową część zaprojektowano z myślą o ekspozycji najcenniejszych tropikalnych kolekcji ogrodu – w tym sagowców, araukarii i storczyków. Jak zaznacza prof. Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ, inwestycja ma na celu nie tylko estetyczne odnowienie przestrzeni, ale przede wszystkim rozwój ogrodu jako centrum ochrony przyrody.

Ogród Botaniczny UJ przy ul. Kopernika 27 w sezonie wakacyjnym zaprasza codziennie w godzinach 9:00–19:00 (ostatnie bilety do 18:15). W poniedziałki szklarnie i muzeum są nieczynne.