100 mln zł w obligacjach dla AGH. Uczelnia planuje szereg inwestycji

AGH fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamiast gotówki, obligacje państwowe. Akademia Górniczo – Hutnicza otrzymała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 100 mln zł w obligacjach.

 

Na co uczelnia chce przeznaczyć otrzymane środki? Lista planów jest dość długa i dotyczy realizacji przygotowanego przez władze uczelni z okazji 100-lecia AGH specjalnego „Planu Wieloletniego AGH”.

Władze AGH wnioskowały o 167,8 mln zł (według szacunków z 2017 r.).

– Uzyskana kwota w obligacjach jest poważnym krokiem w zapewnieniu realizacji planu, ale nie ostatnim – czytamy w komunikacie uczelni.

Uzyskanie przez Akademię Górniczo-Hutniczą statusu „uczelni badawczej” wprowadzi do planu nowe zadania i priorytety.

Lista prac

Jak informuje uczelnia, na rozpoczęcie użytkowania czeka gotowe pierwsze skrzydło rozbudowywanego budynku S-1. Budynek będzie przeznaczony na potrzeby zespołów badawczych m.in. z zakresu wiertnictwa, geomechaniki, geoenergetyki, inżynierii naftowej i gazowniczej oraz techniki samochodowej.

Część środków zostanie przeznaczona na trwającą już budowę Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej – budynek ma połączyć rozproszony po całym kampusie wydział. Oprócz tego, modernizowany jest również budynek D-8, który będzie służył studentom i specjalistom z zakresu odlewnictwa, cyberbezpieczeństwa i energetyki.

– W planach jest budowa wielofunkcyjnej hali sportowej. Wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa na wykonawcę obiektu. Coraz bliżej jest również powstanie Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, w którym nasze koła naukowe będą mogły działać nad swoimi projektami – informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa AGH.

Na realizację czeka również kolejne skrzydło budynku S-1. W planach jest drugie skrzydło budynku C-7 na potrzeby Wydziału Matematyki Stosowanej, Wydziału Humanistycznego oraz Studium Języków Obcych.

comments powered by Disqus