58-metrowa wieża wkrótce dostępna dla krakowian

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Centrum Jana Pawła II zbliża się do oddania wieży widokowej. Taras z panoramą całego miasta będzie dostępny już na wiosnę tego roku.

W planach jest jeszcze wykończenie budynku muzeum poświęconego Papieżowi, które w tym momencie jest w stanie surowym, oraz pomieszczenia z działalnością usługową. Obecnie trwają plany zagospodarowania tego miejsca, natomiast na pewno budynek nie będzie oddany w okresie najbliższego roku.

Panorama Krakowa z 58-metrowej wieży

– W tym momencie przygotowujemy się do odbioru końcowego wieży widokowej. Została ukończona elewacja budynku z cegły i kamienia, obecnie wykonywana jest winda do obiektu. Przewidujemy, że mniej więcej około miesiąca potrwają prace wykończeniowe wewnątrz i budynek będzie oddany do odbioru. Liczymy, że w pierwszej połowie tego roku udostępnimy go pielgrzymom. Będą oni mogli wyjechać na taras widokowy na wysokości 58 metrów, z którego widoczna jest panorama całego miasta – wyjaśnia Piotr Sionko, rzecznik Centrum Jana Pawła II.

Jak informują przedstawiciele obiektu, zainteresowanie pielgrzymów wzrasta z każdym rokiem. W minionym, w związku z kanonizacją Jana Pawła II, pielgrzymów zaczęło przybywać. Dziennie jest to często nawet kilka tysięcy osób. Część z nich to osoby udające się na msze święte, jednak spora grupa to zwiedzający sanktuarium. Okresem, w którym widoczne jest ogromne zainteresowanie, jest październik, czyli miesiąc wyboru Karola Wojtyły do Stolicy Piotrowej, a także uroczysości odpustowe 22 października ku czci Jana Pawła II.

Pozytywny odbiór społeczny

Przedstawiciele Centrum każdego dnia otrzymują wyrazy głębokiego uznania od turystów odwiedzających budowle. Wiele głosów mówiło o tym, że Kraków to jedyne miejsce, gdzie Centrum powinno powstać. Jest mocno związane historycznie z Karolem Wojtyłą, w niewielkiej odległości stąd pracował w kamieniołomie na Zakrzówku oraz w fabryce na Solvayu, a miejsce, gdzie znajduje się Centrum to właśnie teren po dawnej fabryce. Jeśli chodzi o działalność merytoryczną, to przy Centrum działają jeszcze dwa budynki: Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II, zajmujący się prowadzeniem sympozjów, szkoleń i konferencji związanych z działalnością Papieża.

– Sama inwestycja wzbudza podziw, że w tak krótkim czasie udało się wybudować tak wielkie dzieło, które funkcjonuje i rozwija się niezwykle prężnie – dodaje Piotr Sionko.




 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki