Gdy za oknem wcześnie zapada zmrok i czai się krakowski smog/k, może warto przenieść się w świat pięknych bajek? Działająca przy ul. Bagrowej Pracownia Kulturalna łączy siły z podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Krakowie. Niesłysząca młodzież wraz ze swoimi opiekunami prowadzi zajęcia „Migane bajeczki”. W trakcie warsztatów opowieści będą nie tylko czytane, ale i migane. Uczestnicy będą również mogli nauczyć się podstaw języka migowego.
Jedno spotkanie już za nami, datę kolejnego już teraz można zapisać w kalendarzu – wtorek, 27 listopada, godzina 16.15. Tym razem „głównym bohaterem” będą krótkie wierszyki Jana Brzechwy.
– Na początku dzieci i rodzice zostali wprowadzeni w świat różnych języków, w tym języka migowego. Mogli wczuć się w sytuację osoby niesłyszącej, aby zdać sobie sprawę z jej potrzeb – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Katarzyna Zarzycka z Pracowni Kulturalnej. – Dzieci nauczyły się migać swoje imiona i poznały nazwy zwierząt w języku migowym, występujące w wierszach Brzechwy. Oprócz tego, adaptacje tych bajek oglądaliśmy na ekranie, przyglądając się ich transkrypcji – dodaje.
Kolejne spotkania będą okazją do zapoznania się z całą dziecięcą klasyką.
Po sąsiedzku
Skąd pomysł, aby to właśnie podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, mieszczącego się przy ul. Grochowej 19, prowadzili wspomniane zajęcia? Jak się okazuje, zadecydowało o tym m.in. bliskie sąsiedztwo.
– Pracownia Kulturalna swoją siedzibę ma nad Zalewem Bagry Wielkie. Tworząc to miejsce, zależało nam, by stało się miejscem spotkania mieszkańców i gości licznie odwiedzających teren parku. Chcieliśmy maksymalnie korzystać z walorów miejsca i odwoływać się do tego, co lokalne. A tuż obok nas działa Szkoła im. J. Korczaka dla młodzieży niesłyszącej i niedosłyszącej – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Inicjatywa czytania bajek to właśnie pomysł uczniów i ich opiekunów. To oni odpowiadają za program, będą przygotowywać spotkania i dbać o dobór książek czy innych materiałów przydatnych na zajęcia.
– Już po pierwszym spotkaniu widzimy, że będzie to super współpraca – ocenia Zarzycka. – Pracownia Kulturalna to spółdzielnia socjalna, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. Sam ten fakt spowodował, że kontakt ze szkołą był dla nas czymś naturalnym – przyznaje.
Wypełnić lukę
Przy Pracowni od października działa również Klub Rodzica, a od stycznia 2019 rusza Centrum Aktywności Seniora. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Fundacją Plenerownia odbywają się bezpłatne lekcje z historii sztuki dla klas szkolnych.
– Naszymi działaniami staramy się wypełnić lukę w tej części Krakowa, gdzie brakuje instytucji kultury i miejsc służących integracji społecznej. Jest to obszar przeżywający boom inwestycyjny, który kilkakrotnie zwiększył liczbę mieszkańców, ponadto dzięki inwestycjom miejskim jest chętnie odwiedzany przez krakowian – podsumowuje Katarzyna Zarzycka z Pracowni Kulturalnej.