Chciał sprzedać w Internecie toporek z epoki brązu

Toporek zabezpieczony przez policjantów fot. Policja

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego potwierdzili starożytny wiek toporka wystawionego na sprzedaż na jednym z portali aukcyjnych.

O sprawie toporka zrobiło się głośno w marcu. Wtedy policjanci z Andrychowa dostali informację, że na jednym z portali aukcyjnych wystawiony został zabytkowy przedmiot toporka z epoki brązu.

Zgodnie z przepisami prawa zabytkowe przedmioty stanowiąca własność Skarbu Państwa nie mogą być wprowadzone do obrotu handlowego. Mieszkaniec Andrychowa miał zapewniać funkcjonariuszy policji, że siekierkę zakupił przez Internet i zamierzał z zyskiem go sprzedać.

Naukowcy potwierdzają wiek

Po przeszukaniu mieszkania podejrzanego, stróże prawa zabezpieczyli przedmiot i przekazali do specjalistycznych badań. Naukowcy z UJ już w trakcie wstępnych oględzin ocenili, że znalezisko prawdopodobnie nie jest repliką, a oryginałem.

– Toporek został poddany ekspertyzie w Instytucie Archeologii UJ i okazało się, że ten obuch jest zabytkiem archeologicznym datowanym w przybliżeniu na przedział ok. 1,2 tys. -1 tys. lat przed Chrystusem – mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dyrekcja Instytutu Archeologii UJ zaproponowała, aby toporek z epoki brązu został przekazany do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej.