Czat z prezydentem Majchrowskim: To Wrocław ma kompleks Krakowa

Wczoraj, 22 marca mieszkańcy Krakowa mieli szansę porozmawiać na czacie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Na platformie pojawiło się ok. 50 osób, z czego kilkanaście z nich zadało pytania. Oprócz ważnych kwestii dotyczących spraw miasta, pojawiły się ciekawe wątki polityczne. Na pytanie jednego z internautów, czy Kraków ma kompleks Wrocławia, Prezydent jednoznacznie stwierdził: - Nie. To Wrocław ma kompleks Krakowa.


Co dalej z Komisją Majątkową? Czy mamy jakiekolwiek szanse na odzyskanie choćby części działek?

Jacek Majchrowski: Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nasz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego obejmował zarówno Komisję Majątkową, jak i Komisję Regulacyjną (tzn. rozstrzygającą kwestie mienia żydowskiego). Dzięki temu został w ogóle rozpatrzony.

Wyrok Trybunału pozwala sądom na rozstrzyganie kwestii związanej z majątkiem pożydowskim, natomiast nie odnosił się do mienia kościelnego. Trybunał wyszedł z założenia, że skoro komisja już nie istnieje, to nie ma problemu.

Uważam jednak, że w związku z tym, iż obie komisje zostały powołane w oparciu o te same podstawy prawne, jest szansa, aby sądy rozstrzygały także kwestie majątków kościelnych na zasadzie analogii.

Na czym stanęła sprawa z janosikowym?

Janosikowe pozostaje, natomiast trybunał zwrócił uwagę Sejmowi na konieczność innej regulacji niektórych przepisów w sposób korzystniejszy dla gmin, które płacą janosikowe. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Wystosowałem w tej sprawie list do Pani Marszałek Kopacz, tak na wszelki wypadek, aby o tym nie zapomniała.

Jest Pan jedynym możliwym kandydatem na prezydenta Krakowa na lata 2014 - 2018. Nie ma innej opcji, tylko głosować na Pana!!! Ale co Pan takiego musiałby zrobić, by wreszcie wygrać już w I turze?

Niezbadane są losy ludzkie, a także świadomość wyborców.

Czy Kraków ma kompleks Wrocławia?

Nie. To Wrocław ma kompleks Krakowa.

Jak pan ocenia nowego komendanta Straży Miejskiej?

Jeszcze zbyt krótko jest komendantem by móc dokonać całościowej oceny. Skoro go mianowałem, to znaczy, że uważałem że się nadaje.

Czy nie uważa Pan ze na Ruczaj jeździ za dużo tramwajów kosztem innych części Krakowa? Ktoś to bada?

W końcu marca i kwietniu będą prowadzone badania nad ruchem i tramwajów, i autobusów, w kontekście poprawek do remarszrutyzacji. Okaże się wtedy, czy odpowiednie ilości tramwajów jeżdżą w tym kierunku w którym powinny, jakie jest ich obłożenie, etc.

Co z tramwajem na Górkę Narodową ?

Tereny są wykupywane, projekty w przygotowaniu, prawdopodobnie w przyszłym roku byłaby możliwość rozpoczęcia budowy pierwszego odcinka tej linii do ul. Bociana.

Co Pan sądzi o wprowadzeniu płatnej obwodnicy miasta dla samochodów osobowych?

Uważam, że jest to chybiony pomysł. Oznacza bowiem w praktyce, że znaczna część ruchu tranzytowego będzie przejeżdżała przez miasto.

Kiedy tak naprawdę dowiemy się, ile będziemy płacić za śmieci? Czy wie pan, jakie rozwiązania i stawki przyjęto w innych dużych miastach Polski?

Stawki zostały uchwalone przez Radę Miasta. Tak naprawdę ceny pokaże przetarg. Jesteśmy najtańszym miastem spośród wielkich miast. W niektórych z dużych miast niektóre stawki są nawet 3-krotnie wyższe niż u nas. Chciałbym jeszcze raz bardzo wyraźnie podkreślić, że wprowadzenie nowych stawek wymusiła na nas ustawa.

A ile Pan zapłaci za śmieci wg nowych zasad?

Zależy, jak będę liczył. Jeżeli przyjmę, że dom jest jednorodzinny, to 80,50 PLN (bo mieszka nas w domu 8 osób). Jeżeli potraktuję go jako 3-rodzinny, to będzie to 44,50 x 2 + 54,50 PLN, tzn. dwa gospodarstwa 2-osobowe i jedno 4-osobowe. Wziąłem te dane ze strony www.nowezasady.pl.

Panie Prezydencie, czy miasto ma jakiś pomysł na Bieżanów? Czym on jest dla miasta? Dlaczego obiecywane KONIECZNE remonty są ciągle odkładane?

Remonty przewidziane dla Bieżanowa dotyczą ulic zwłaszcza Bieżanowskiej, która remontowana jest etapami. Pozostałe ulice wymagające remontu będą systematycznie remontowane. Wraz z nastaniem wiosny chcemy przeprowadzić akcje łatania dziur i kładzenia tzw. nakładek asfaltowych.

Kiedy zostaną oddane do użytku lokale mieszkalne w formule PPP?

W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć. Problem polega na tym, że ktoś, kto wybuduje bloki w systemie ppp będzie oczekiwał, i takie zdanie głoszą wszyscy, którzy z nami na ten temat rozmawiają, iż miasto będzie płaciło czynsz w określonej wysokości, tzn. kilkakrotnie większej, niż będzie otrzymywać od najemców. Ponadto będzie musiało w przeciągu paru lat pokryć koszty budowy owych bloków, koszty obsługi kredytu i ewentualnego zysku przedsiębiorcy. W sumie jest to rozwiązanie nieopłacalne.

W tej chwili prawdopodobnie w maju, oddamy znaczną ilość mieszkań wybudowanych przez miasto. Będzie to (przy ul. Łazy) drugie co do wielkości osiedle wybudowane przez samorząd. W stadium projektowym jest 3.

Kraków staje się miastem obrzydliwych szkieletorów. Ostatnio hotel Cracovia dołączyła do reszty. Co Prezydent o tym myśli i czy coś może zdziałać przeciwko tej pladze?

Wszystkie tego typu budynki (tzw. "szkieletor", hotel Cracovia i hotel Forum) są własnością prywatnych inwestorów. Oni decydują, co tam powstanie i kiedy. Na niektóre koncepcje miasto się nie może zgodzić. Na przykład w miejsce hotelu Cracovia inwestor chciałby wybudować galerię handlową, co chociażby ze względów komunikacyjnych jest niemożliwe. Przypomnę, że tzw. "szkieletor" zagospodarowany byłby już dawno, gdyby nie protesty tzw. "ekologów".

Co z tym smogiem?

Po pierwsze - i o tym wszyscy zapominają - w chwili obecnej smog jest znacznie mniejszy, niż kilka lat temu. Po drugie - stacja mierząca jego poziom znajduje się na terenie najbardziej ruchliwego ciągu samochodowego przy al. Krasickiego, co wypacza dane.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to duży problem. Podejmujemy działania w kierunku jego ograniczenia polegające m. in. na przyłączach sieci centralnego ogrzewania do kamienic mieszkalnych. Będzie niedługo także propozycja związana z ograniczeniami ruchu samochodowego.

Co z działką na Karmelickiej? Dlaczego nie można tam stworzyć przestrzeni dla mieszkańców, tylko dla hoteli i apartamentów?

Miasto pozyskuje środki na swoją działalność m.in. ze sprzedaży mienia. Ta działka wpisana jest do budżetu jako działka do sprzedaży w tym roku. Na skutek protestów mieszkańców prawdopodobnie zostanie z tej działki wydzielona część służąca jako teren rekreacyjny.

Jak idzie „sprzątanie” centrum – mam na myśli efekty wprowadzenia Parku Kulturowego?

Uważam, że dobrze. Są jeszcze pewne niewielkie zacięcia, ale już widać efekty. Wiele dużych miast chce brać z nas przykład. Ostatnio zainteresował się tym pomysłem Wrocław, i zamierza przysłać do nas ekipę swoich pracowników, aby zapoznali się z tym tematem. Natomiast w maju na wniosek Związku Miast Polskich będziemy urządzać warsztaty mające na celu zapoznanie się z tym tematem przez inne miasta.

Czy miasto uda się w końcu „wyprosić” Pana Waksmundzkiego z budynku przy Oleadrach? Co z pamiątkami które tam są?

Sprawa jest w zasadzie załatwiona. Wyrok sądu przyznający własność gminie jest. Natomiast trwają teraz czynności mające na celu doprowadzenie do opuszczenia przez niego budynku. Przeciwdziałając temu Pan Waksmundzki wykorzystuje wszystkie możliwości prawne, co przedłuża ten proces.

Czy miast zamierza objąć parkiem kulturowym inne części Krakowa – np. Kazimierz? Tam tez jest kupa dziadostwa.

Trwają na ten temat rozważania. Jeżeli to nastąpi, to nie będzie wcześniej, niż za około 2 lat. Wymaga to bowiem uchwalenia planu miejscowego oraz inwentaryzacji konserwatorskiej wszystkich kamienic.

20 dzielnic to stanowczo za dużo w dobie kryzysu. Kraków to nie Paryż.

Dzielnic jest 18. Mam podobne zdanie, jak Pan/Pani. Uważam, że optymalną ilością byłoby 4-6 dzielnic. Niestety, sądzę, że nie jest to możliwe do zmiany.

Dlaczego obrzeża miasta są tak niedoinwestowane w porównaniu do centrum, skoro mieszkańcy tych terenów płacą duże kwoty w podatkach dochodowych i gruntowych?

Obrzeża miasta to tak naprawdę wsie, które w latach 70-tych zostały przyłączone do Krakowa. Pierwszą rzeczą, jaką należało zrobić to doprowadzić tam infrastrukturę drogową, kanalizację, wodociągi, itp. W tej chwili trwają prace nad studium zagospodarowania miasta, gdzie zostaną określone założenia odnośnie do inwestowania w tamtych rejonach. Pierwszym takim znakiem jest program "Nowa Huta przyszłości" obejmujący 5,5 tys. ha i większość właśnie tych dawnych wsi wchodzących w skład Nowej Huty.

Ten rok jest finansowo lepszy czy gorszy dla Krakowa?

Lepszy. Jak na razie nie mamy żadnych zacięć budżetowych, należne pieniądze wpływają w transzach takich, jakie były zaplanowane, a i Unia Europejska zwróciła nam po 2. latach należne 41 mln PLN (pozostało jej do spłacenia jeszcze 9 mln PLN).

Czy nie uważa Pan, że Krakowowi przydałoby się więcej mostów?

Sądzę, że przydałoby się, ale oznacza to także przebudowę sieci drogowej. Jest w tej chwili w projekcie most na trasie Zwierzynieckiej, i most na drodze S7.

Wiadomo, ze niż demograficzny Krakowa nie dotyczy. Co z dziećmi, które za 1-2 lata będą musiały pójść do szkoły, skoro szkoły się likwiduje?

Ze szkół podstawowych zlikwidowano jedną. Chciałem zwrócić natomiast uwagę na fakt, że jeżeli znaczna grupa 6-latków nie pójdzie w tym roku do szkoły, to w roku przyszłym zejdą się dwa roczniki: 6 i 7 latków, co spowoduje dosyć duży tłok w klasach pierwszych. Dlatego też radzę, aby rodzice przemyśleli ten fakt i posłali 6-latków w tym roku do szkoły.

Czy są plany prywatyzacji spółek miejskich? Jakie?

Prywatyzacja spółek miejskich w kontekście kredytów zaciągniętych przez owe spółki i holding jest w tej chwili praktycznie niemożliwa. Ja osobiście uważam, że nie należy sprzedawać, co przynosi dochody. Miasto powinno mieć w swoich rękach instrumenty pomagające zabezpieczyć interesy mieszkańców. Przykłady miast na zachodzie Europy, np. Berlina, który sprywatyzował swoje wodociągi, jest klasyczny - teraz je odkupują.

Jak wygląda sprawa z projektem "Nowa Krupnicza" - wyjadą stamtąd samochody? Będzie można wypić kawę na środku ulicy?

Będzie. Na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Loretańskiej będzie to trakt spacerowy.

Czy miasto nie ma wpływu na PZPN, żeby Reprezentacja zagrała chociaż towarzysko w Krakowie?

Będzie w czerwcu mecz Polska - Liechtenstein na stadionie Cracovii, będzie to uroczyste pożegnanie Jerzego Dudka. Chciałbym także przypomnieć, że na tym stadionie będzie rozgrywała wszystkie mecze polska reprezentacja olimpijska.