Goethe-Institut wyprowadził się z rynku. Jego miejsce zajmie klaster kultury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po niemal trzech dekadach funkcjonowania w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 Goethe Institut przeniósł się w inne miejsce. Miasto poinformowało w czwartek, jakie ma plany wobec tego miejsca.

Przeprowadzkę instytutu można uznać za sporą rewolucję. Zajmował on pomieszczenia w Pałacu Potockich od 1991 roku i była to jego pierwsza siedziba, otwarta oficjalnie w roku 1992. Wiele osób kojarzy tę instytucję przede wszystkim z kursami językowymi, ale to tylko część działalności, nastawionej szeroko na promowanie niemieckiej kultury, upowszechnianie wiedzy na temat kraju naszych sąsiadów i wspieranie dialogu międzykulturowego.

Od października instytut działa w tymczasowej siedzibie przy placu Na Groblach, a wiosną ma się wprowadzić do nowej siedziby przy Galerii Kazimierz. Na pytanie o przyczynę tej zmiany usłyszeliśmy, że chodziło o przepisy przeciwpożarowe, na które w Niemczech kładzie się bardzo silny nacisk. W zabytkowej kamienicy przy Rynku Głównym nie można było przeprowadzić przeróbek, które spełniałyby te oczekiwania.

Nowi gospodarze

Wiadomo już, że budynek znalazł nowych najemców. – Najemcami będą instytucje miejskie: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Bunkier Sztuki, a użytkownikami dodatkowo także MOCAK, Fundacja Wisławy Szymborskiej, kilkanaście festiwali miejskich i instytucje zainteresowane organizowaniem w tych wnętrzach wydarzeń kulturalnych – wylicza Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

MOCAK będzie obecny w tym miejscu poprzez księgarnię MOCAK Bookstore Bunkier, Fundacja Wisławy Szymborskiej przez poszerzoną i zaaranżowaną na nowo wystawę „Szuflada Szymborskiej”.

Urzędnicy zapowiadają, że pałac ma być miejscem tętniącym życiem i otwartym na różne inicjatywy. Ma być też elementem przywracania na rynku ważnych funkcji społecznych, wypartych w dużej mierze przez obsługę ruchu turystycznego.

Niski czynsz

Z inicjatywą przeznaczenia tego miejsca na działalność artystyczną mieli wyjść sami właściciele. Z tego zrodził się pomysł utworzenia klastra kultury, który ma się stać żywym miejscem spotkań dla różnych gałęzi sztuk. Mają się tu odbywać spotkania z publicznością, pojawią się też dzieła stypendystów miasta Krakowa i twórców związanych z miastem.

Za najem pomieszczeń o łącznej powierzchni ponad 1 400 mkw, wraz z dziedzińcem, KBF i Bunkier Sztuki będą płacić miesięcznie nieco ponad 98 tys. zł brutto, proporcjonalnie do zajmowanego przez siebie metrażu.

– To stawka niezmieniona od lat, znacznie niższa niż stawki komercyjne w tej lokalizacji – argumentuje Monika Chylaszek. – Zajęcie nowej siedziby pozwoli na zwolnienie innych obiektów, wynajmowanych na komercyjnym rynku. KBF zrezygnował z wynajmu przestrzeni komercyjnej przy ul. Dworskiej, zwolnił też część przestrzeni biurowych w Pawilonie Wyspiańskiego, gdzie zostanie przeniesiona Komisja Filmowa – argumentuje.

Rozpoczęcie kulturalnej działalności w Pałacu Potockich planowane jest na początek przyszłego roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here

Aktualności

Pokaż więcej