Bunkier Sztuki na czas remontu zmienia adres

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W listopadzie rusza remont Bunkra Sztuki. Na czas prowadzonych prac galeria przeniesie się do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

To będzie pierwsza od ponad 50 lat modernizacja Bunkra Sztuki.

– Remont Bunkra zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa – informuje Anna Martynowska z Bunkra Sztuki.

Trzy lata prac 

W drodze przetargu został wyłoniony generalny wykonawca inwestycji - konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o. Wśród dotychczasowych realizacji PBO Śląsk znajdują się między innymi modernizacja, przebudowa i renowacja Zamku w Cieszynie, Opery Śląskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Katowicach. WODPOL przeprowadził w Krakowie rekonstrukcję hangaru Muzeum Lotnictwa oraz modernizację i przebudowę holu Szpitala Rydygiera.

– Określona w przetargu wartość modernizacji to 20 890 000 zł. Wykonawca jest zobowiązany zakończyć roboty najpóźniej do 30.04.2024, ale czas trwania inwestycji szacowany jest na 2 do 3 lat – zaznacza Martynowska.

Przypomnijmy, że cztery lata temu został zorganizowany konkurs na przebudowę i rozbudowę galerii, w którym zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia tej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk.

Lista prac

W budynku przy Plantach mają zostać wprowadzone nowoczesne, zintegrowane systemy oświetleniowe, nagłośnieniowe i projekcyjne, ma zostać zbudowany nowy system wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki.

W galerii ma zarówno powstać zaplecze warsztatowe służące organizacji wystaw, jak i zostać wyodrębniona przestrzeń magazynowa wyposażona w profesjonalne systemy przechowywania dzieł sztuki.

Oprócz tego na liście są m.in. budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa i gruntowna zmiana standardów bezpieczeństwa, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku, przykładowo poprzez zastosowanie nowoczesnych konstrukcji przeszkleń oraz zastosowanie trwałych rozwiązań materiałowych posadzek oraz sufitów podwieszanych w częściach ekspozycyjnych, które będą nawiązywać do pierwotnych założeń projektowych.

Nowy adres

Na czas remontu Galeria Sztuki Współczesnej ma prowadzić działalność wystawienniczą i wydawniczą w zastępczej siedzibie w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Miasto ogłosiło, że obiekt staje się klastrem kultury. Ma być wspólną przestrzenią dla organizatorów wydarzeń kulturalnych. W obiekcie mają się odbywać wystawy, spotkania literackie, koncerty, projekcje filmowe, zostanie również zorganizowana nowa odsłona wystawy „Szuflada Szymborskiej”.

Koniec Bunkier Cafe

Niestety, ze względu na prace remontowe i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa ciesząca się ogromną popularnością wśród krakowian Bunkier Cafe musiała zakończyć działalność po 19 latach. Ostatnim dniem funkcjonowania kawiarni był piątek, 22 października.

– Z wielkim żalem musimy ogłosić, że dzisiaj jest ostatni dzień  funkcjonowania Bunkier Cafe. Ze względu na prace remontowe zapowiadane już od dawna w Galerii Bunkier Sztuki oraz wprowadzane przez rząd ograniczenia byliśmy zmuszeni podjąć tę ciężką decyzję – taki wpis pojawił się na facebookowym profilu kawiarni. – Było nam niezmiernie miło cieszyć się Waszą obecnością przez 19 (!) lat naszej działalności. Pozdrawiamy wszystkich, trzymajcie się i do zobaczenia w - miejmy nadzieję - lepszych czasach! – napisali przedstawiciele lokalu.

O tym, że zwycięski projekt przebudowy Bunkra Sztuki zakładał zniknięcie kawiarni i przeniesienie jej do podziemi, pisaliśmy TUTAJ

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto