Imponujące efekty renowacji zabytków

Remont Baszty Złodziejskiej na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

170 remontów w 137 obiektach dofinansowanych kwotą ponad 30 milionów złotych – to bilans 2014 roku przedstawiony na piątkowym zebraniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zaprezentowano też plan na ten rok z podobną kwotą przeznaczoną na dotacje.

Zasługi SKOZK w ratowaniu krakowskich zabytków są powszechnie znane. Można je jednak docenić tym bardziej po obejrzeniu zestawionych ze sobą zdjęć zrobionych przed renowacją i po niej. Taką prezentację, tylko z jednego roku i tylko z wybranych realizacji, pokazano w piątek w – wyremontowanym również z udziałem funduszy przyznanych przez SKOZK – Pałacu Krzysztofory.

Od kościołów po forty

Lista jest imponująca i obejmuje obiekty użyteczności publicznej, kościoły i synagogi, kamienice mieszkalne, forty oraz nagrobki, położone nie tylko w ścisłym centrum miasta. Na Wawelu przeprowadzono w 2014 roku m.in. konserwację drzwi do katedry, wyremontowano kominy, wymieniono dach na Baszcie Złodziejskiej. Zakończono prace przy kościele przy ul. Dobrego Pasterza. Uratowano kolejne nagrobki na cmentarzach Rakowickim i Podgórskim oraz kilkadziesiąt macew na starym cmentarzu przy synagodze Remuh. Po czterech latach prac turyści mogą już oglądać monumentalny ołtarz w kościele pw. Bożego Ciała na Kazimierzu. Oprócz nowej elewacji tegoroczne prace przy kościółku św. Benedykta w Podgórzu przyniosły nową wiedzę o jego pochodzeniu.

Odnowiono Collegium Novum przy ul. Gołębiej i Collegium Broscianum przy ul. Grodzkiej. Dom pod Globusem na rogu ulic Basztowej i Długiej ma nowe pokrycie dachu z blachy patynowanej po raz pierwszy wykorzystanej w Krakowie. Nowe dachy mają też dwie baszty dawnych murów miejskich. Dużym wydarzeniem był remont części elewacji kamienicy „Piekło” na rogu ulic Dietla i Stradomskiej. Po raz kolejny SKOZK przyznał w minionym roku dotacje na prace w budynkach szpitali w Kobierzynie i przy ulicy Kopernika. Doceniono też forty Twierdzy Kraków, które stopniowo wracają do łask po latach popadania w ruinę.

Smog i bazgroły na murach

Za cały rok pracy członkom komitetu podziękował prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący tego 120-osobowego grona. Odniósł się przy tym do protestów ze strony innych miast, przede wszystkim Wrocławia, przeciwko przyznawaniu właśnie Krakowowi specjalnej dotacji z budżetu państwa na odnowę zabytków. – 30 milionów, które my dostajemy z budżetu centralnego, generuje kolejne 30 milionów od właścicieli tych obiektów. A zatem jest to działalność bardzo konkretna, przynosząca nowe środki na rewitalizację – mówił.

Jak powiedział prof. Ziejka, krakowskim zabytkom zagrażają dwa czynniki: zanieczyszczenie powietrza i działalność wandali, którzy niszczą bazgrołami nawet świeżo wyremontowane elewacje. Profesor liczy na zaostrzenie kar dla grafficiarzy.

Ołtarz Wita Stwosza i drogi na Wawel

Tegoroczny plan dotacji SKOZK jest w dużej mierze kontynuacją ubiegłorocznego. W dalszym ciągu duży nacisk zostanie położony na Wawel i obiekty przy ulicach do niego prowadzących. Chodzi m.in. o to, by pokazać wyremontowane historyczne centrum miasta pielgrzymom, którzy przyjadą w lipcu 2016 roku na Światowe Dni Młodzieży.

Z ŚDM związana jest także inna decyzja komitetu. W tym roku rozpocznie się rozpisana na kilka lat renowacja ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Ustalono jednak, że przed lipcowym wydarzeniem prace będą prowadzone tylko z tyłu, przy konstrukcji ołtarza, by w żadnym stopniu go nie zasłonić.

W tym roku prace ruszą także przy Wieży Ratuszowej, portalu wejściowym budynku kurii przy Franciszkańskiej 3 oraz drugiej części kamienicy na rogu ulic Dietla i Stradomskiej. Więcej o planach SKOZK już wkrótce na LoveKraków.pl.