Jazz w niepowtarzalnej odsłonie. W poniedziałek rusza 30. edycja festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Głównym celem festiwalu, jak mówi jego dyrektor Grzegorz Motyka, jest przede wszystkim promocja młodych muzyków nie tylko krakowskich, ale również z całego świata.

– Chcemy również promować najciekawsze, międzynarodowe wydarzenia jazzowe – dodaje.

Już w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi Brandee Younger Trio. – To będzie bardzo ciekawy koncert, ponieważ harfa jest rzadkim instrumentem wykorzystywanym we współczesnej muzyce jazzowej. Dlatego też zdecydowaliśmy się pokazać ją w Krakowie razem z jej triem – opowiada w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor Motyka.

Festiwal unikatowy w formie

Natomiast 11 czerwca na scenie Mangghi wystąpi polski zespół Atom String Quartet, który zaprezentuje materiał ze swej nowej płyty. „Universum” jest siódmym albumem w dyskografii zakopiańsko-warszawskiej formacji. W dniach 24-27 czerwca, cztery wieczory będą okazją, by w klubie Piec Art posłuchać jazzowych debiutantów. Dodatkowo 29 czerwca wystąpią młodzi artyści związani z Akademią Muzyczną w Krakowie.

30. edycja festiwalu dowodzi, że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników jazzu. Zapytany o to, na czym polega fenomen tej muzycznej imprezy, Motyka odpowiada: – Ta długowieczność naszej imprezy ma kilka przyczyn. Przede wszystkim to unikatowa formuła, zestawiająca ze sobą uznanych wykonawców z debiutantami. W roli gwiazd pojawiają się najczęściej artyści z zagranicy, którzy występują w Krakowie lub nawet w Polsce po raz pierwszy. Nie ścigamy się z innymi organizatorami na największe nazwiska, tylko wyszukujemy wyjątkowych muzyków, którzy pokazują, że na jazz można spojrzeć z nieco innej strony – wyjaśnia.

Więcej o programie festiwalu można przeczytać TUTAJ.