Kino w stylu eko. A do tego 200 drzew dla mieszkańców i mural przy rondzie Mogilskim

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już niedługo, bo w połowie października w Krakowie startuje pierwsza edycja New Earth International Film Festival. Oprócz przeglądu filmów z całego świata, odbędą się również warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne czy prelekcje. Dla mieszkańców przygotowano 200 darmowych sadzonek drzew, a przy rondzie Mogilskim ma powstać polsko-meksykański mural.

„Chcemy otworzyć widzom drzwi do świadomości współczesnych zagrożeń dla środowiska naturalnego” – czytamy na stronie wydarzenia. W trakcie pierwszej edycji wydarzenia artyści podejmują dowolne tematy związane z ekologicznymi zagrożeniami takimi jak np. zanieczyszczenie powietrza czy marnowanie żywności.

Ponad 1600 zgłoszeń

Od 15 października podczas festiwalu New Earth zostaną pokazane filmy krótkometrażowe i pełnometrażowe, podzielone na 8 kategorii, m.in. krótki film fabularny czy animowany. W ramach kategorii Filmy Międzynarodowe zostaną zaprezentowane projekty z całego świata. Zobaczymy je w wielu krakowskich kinach. Wystarczy wymienić chociażby Ars, Agrafkę, Mikro czy Kikę.

Kiedy ogłosiliśmy nabór do filmów, myślałam, że zgłosi się maksymalnie 400 projekcji z całego świata. W końcu po raz pierwszy organizujemy takie wydarzenie. Ku naszemu zaskoczeniu nadesłano 1600 zgłoszeń. Z nich jury preselekcyjne wybrało 66 – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Klaudyna Nowakowska, producentka festiwalu.

Zmiany klimatyczne i zaśmiecanie oceanów

Ponadto 12 filmów zostanie pokazanych w trybie pozakonkursowym. Tematyka filmów jest naprawdę różna – od zmian klimatycznych widocznych na biegunach poprzez eksploatację zasobów (wydobycie ropy naftowej, węgla czy surowców naturalnych), budowę elektrowni, zaśmiecanie oceanów po wycinkę lasów do konieczności ratowania ginących gatunków zwierząt i roślin.

Widzowie dowiedzą się również, jak przeciwdziałać negatywnym zmianom w środowisku. Takim przykładem jest film „Cabo pulmo” Stefana Andrewsa opowiadający o tym, jak lokalni rybacy po kilkudziesięciu latach intensywnych połowów zaprzestali ich i tym sposobem uratowali życie w zatoce.

Publiczność też będzie miała głos, ponieważ nominuje filmy do nagród specjalnych. Spośród nominowanych produkcji jury pod przewodnictwem Ewy Ewart wybierze najlepsze produkcje i przyzna im nagrody za najlepsze zdjęcia, muzykę czy reżyserię.

W rytmie Meksyku

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Juan Walle, prezes fundacji Alive Today, którą założył po przeprowadzce do Polski z Meksyku w 2014 roku. Jej celem jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu problemów środowiskowych. Wyprodukował i wyreżyserował kilkadziesiąt krótkich filmów, pokazywanych m.in. podczas Rivera Maya Underground Film Festival. Dlatego też podczas festiwalu nie zabraknie wątków meksykańskich. Ambasada Meksyku pokaże osobny blok filmów.

Efektem polsko-meksykańskiej współpracy ma być mural, który powstanie przy rondzie Mogilskim.

– Malowidło będzie powstawało przez dwa tygodnie. Zostaną na nim przedstawione elementy polskie i meksykańskie. Prace planujemy rozpocząć na tydzień przed pierwszym dniem festiwalu – mówi Klaudyna Nowakowska.

Eko nie tylko w nazwie

Co ciekawe, organizatorzy stawiają na styl „eko” nie tylko w nazwie. Podczas festiwalu nie będzie plastikowych słomek, a w miejskiej przestrzeni nie będzie banerów promujących wydarzenie. Jeden, który znajdzie się w Starej Zajezdni, zostanie przerobiony na torby dla gości. Dla mieszkańców przygotowano małą niespodziankę.

– Dla krakowian przygotowaliśmy 200 drzew, które rozdamy za darmo – dodaje Nowakowska.

Klątwa obfitości

Wydarzenie otworzy 15 października o 19.00 pokaz specjalny najnowszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego Ewy Ewart. „Klątwa obfitości” opowiada o zaprzestaniu pozyskiwania ropy naftowej w Ekwadorze. Pokaz odbędzie się w Kijów.Centrum. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Z Ewą Ewart będzie można się spotkać ponownie 18 października w kinie Kijów podczas warsztatów filmowych. Reżyserka opowie o tworzeniu filmu dokumentalnego, a o muzyce w filmie opowie kompozytor Szymon Nidzworkski, natomiast temat montażu przybliży Robert Ciodyk. Wstęp biletowany.

Co jeszcze w programie?

New Earth to nie tylko kino. W programie znalazły się również warsztaty Zero Waste, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, czy bezodpadowy styl życia jest możliwy. W Instytucie Cervantesa będzie można zobaczyć wystawę „Pejzaż smogowy”, na której zobaczymy dzieła artystów z Polski i zagranicy. Będą to Ronda Bautista López, Krzysztof Kiwerski, Andrzej Lichota, José Vicente Losada Martín, Jacek Sroka oraz Mercedes de la Zarza.

Festiwal odwiedzi Steven Taylor – wykładowca psychologii na Uniwersytecie Leeds. Jest autorem wielu książek, w tym niedawno wydanego „Upadku”.

16 października w Starej Zajezdni wystąpi zespół Motion Trio, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia w aktualnym składzie.

comments powered by Disqus