Z początkiem października w obiekcie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego – Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej ponownie pojawili się uczniowie klas drugich krakowskich szkół podstawowych – uczestnicy kolejnej edycji programu „Zielona Szkoła dla Krakowa – Baza Lubogoszcz”, którego organizatorem jest Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów w Krakowie.
Projekt, o którym mowa powyżej, z niezwykle znaczącym dla krakowskiej edukacji sukcesem wpisał się w kalendarz wydarzeń Bazy „Lubogoszcz”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków.
Program turnusów oferuje udział w licznych warsztatach kulturalno-oświatowych, zajęciach przyrodniczych, a także umożliwia poznanie Beskidu Wyspowego i jego mieszkańców, czyli górali zagórzańskich. Zwiedzając ekspozycję przyrodniczą Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej młodzi krakowianie mają także okazję zaznajomić się z przyrodniczym bogactwem tej wyjątkowej części Beskidów.
Podczas spotkania z ratownikami GOPR dzieci uczą się zasad bezpiecznego wypoczynku: udzielania pierwszej pomocy, a także sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, tematem przewodnim programu jest „Natura i kultura w Zagórzańskich Dziedzinach”. Uczestnicząc w różnorodnych zajęciach młodzi krakowianie zdobywają nowe umiejętności, poszerzają wiedzę z wielu dziedzin, a przede wszystkim uczą się aktywnie wypoczywać i pracować. Wskazane formy realizacji zajęć pozwalają dzieciom nie tylko odkrywać fascynujący świat natury, lecz również uwrażliwiać je na temat ekologii i ochrony środowiska poprzez wyrabianie potrzeby współistnienia z przyrodą i postaw proekologicznych. Zielona szkoła to także znaczny zasób bodźców wychowawczych, rozbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej, budowanie umiejętności pracy grupowej oraz kształtowanie cech charakteru takich jak: życzliwość, wytrwałość czy zaradność.
Dla wielu dzieci zielona szkoła to często pierwszy wyjazd bez rodziców i rodziny oraz pierwsze spotkanie z górską naturą, dlatego czas spędzony w gronie rówieśników i wychowawców staje się doskonałą nauką samodzielności. Podczas spędzonych wspólnie kilku dni, uczniowie mają okazję realizować naukę praktyczną z wykorzystaniem teorii nabytej w szkolnych ławkach, a w razie potrzeby zawsze mogą liczyć na pomoc swoich opiekunów, jak i kadry Ośrodka.
W okresie od października do grudnia 2023 atrakcyjny program 5-dniowych edukacyjno-przyrodniczych wyjazdów dla uczniów klas drugich szkół podstawowych zakłada organizację 6 turnusów dla 12 grup (około 300 uczniów). Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.