Na Zalewie Nowohuckim działają już pływające fontanny [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeszcze nie wszystkie, ale efekt już widać. Na Zalewie Nowohuckim działa już osiem pływających fontann, które wieczorami będą podświetlane. Ich funkcja nie ogranicza się jednak do estetyki.

Fontanny działają od czwartku. To osiem urządzeń rozlokowanych na powierzchni zalewu, wyrzucających wodę w górę w formie dwóch pokazów, ośmio- i dwunastominutowego, z dwudziestominutową przerwą.

Wieczorami fontanny będą podświetlane – od momentu zachodu Słońca do godziny 22, a w piątki, soboty i niedziele do 23.

W godzinach nocnych fontanny również będą działać, ale tylko w minimalnym trybie.

Krok w stronę czystej wody

Oprócz tego, że fontanny tworzą wizualny efekt, mają też dodatkowe zadanie. Są elementem działań ZZM, by poprawić jakość wody w zalewie. Działanie fontann ma napowietrzać wodę w zbiorniku.

Ręczne sterowanie

Do ostatecznego efektu brakuje jeszcze czterech fontann, które powinny zostać zamontowane jeszcze w maju. Pojawi się też dodatkowa atrakcja: panel, dzięki któremu spacerujący nad zalewem sami będą mogli sterować fontannami.

Przez większość czasu fontanny będą działać według standardowego programu. Kiedy jednak ktoś podejdzie do panelu, przełączą się na tryb manualny, w którym cały układ będzie reagował na polecenia wydawane przez użytkownika. Będzie to polegało na tym, że na panelu będą umieszczone czujniki przypisane do poszczególnych fontann. Ruch ręki w pobliżu czujnika będzie uruchamiał strumień wody.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce
comments powered by Disqus