News LoveKraków.pl

Skansen w Branicach będzie miał nowy obiekt. Prosto z Krzeszowic

Park Edukacyjny „Branice” niebawem wzbogaci się o nowy obiekt, którym będzie spichlerz z Krzeszowic.

Jest on dwukondygnacyjny w konstrukcji mieszanej z przewagą zrębowej z niewielkim korytarzem, z którego wchodzi się do przestrzeni, gdzie przechowywano zboże w wydzielonych sąsiekach. Pod spichlerzem znajduje się murowana piwniczka na produkty okopowe.

Spichlerz powstał w XIX wieku. Zachował się do dzisiaj dokument Banku Wzajemnych Ubezpieczeń „Slavia” we Lwowie, który świadczy o wykupieniu ubezpieczenia dla tego spichlerza na pięć lat, od 1895 do 1900. Wskazuje to jednoznacznie na datowanie obiektu właśnie przed 1895 rokiem.

Jak przekazał nam właściciel obiektu, w okresie ubezpieczenia spalił się jego dach kryty strzechą. Dziś drewniane ściany spichlerza noszą ślady osmolenia, co potwierdza tę historię.

Spichlerz ustawiony jest tylną ścianą do drogi, a na niej zawieszona jest kapliczka z figurą Matki Boskiej. Budynek stanowił kiedyś element kompletnej zagrody z chałupą i stodołą, w Parku Edukacyjnym „Branice” w przyszłości również będzie elementem takiej zagrody. Obecnie jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków i stanowi jeden z nielicznych, zachowanych tego typu obiektów gospodarczych w powiecie krakowskim.

Obiekt zostanie poddany pracom remontowo-konserwatorskim

Zapytany o to, w jakim stanie jest obiekt, Marcin Rybski, Dyrektor Oddziału Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Oddział Park Edukacyjny „Branice” w Krakowie, odpowiada: – W 2023 roku wykonaliśmy badania mykologiczno-budowlane, z których wiemy, że spichlerz jest w złym stanie technicznym i konieczna jest jego konserwacja i przeniesienie. Aktualnie obiekt został zabezpieczony, co - mamy nadzieję - pozwoli na rozpoczęcie jego bezpiecznej translokacji już w tym roku.

Postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych zostało opublikowane kilka dni temu. – Na oferty potencjalnych wykonawców czekamy do 20 stycznia, a wykonawca będzie miał maksymalnie 15 miesięcy od dnia podpisania umowy na realizację całego zamówienia – dodaje dyrektor Rybski.

Koszt przedsięwzięcia

Ryczałtowy koszt poznamy po 20 stycznia, kiedy zostaną otwarte i ocenione oferty potencjalnych wykonawców.

Przypomnijmy, aktualnie trwa proces translokacji czterech budynków: domów z ul. Przyszłości i Nadbrzezie w Krakowie oraz domu i stodoły z Krzyszkowic. Za przeniesienie tej zagrody z gminy Myślenice odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Pierwsze cztery obiekty będą zalążkiem Parku Edukacyjnego „Branice”, którego koncepcja przewiduje odtworzenie 10 zagród, karczmy i kościoła i ma docelowo być nową atrakcją turystyczną Nowej Huty.

– Dążymy do tego, by docelowo stworzyć interaktywną przestrzeń, która nie tylko odkrywać będzie bogate dziedzictwo kulturowe Krakowiaków Zachodnich związane z budownictwem drewnianym, ale również zaangażuje zwiedzających poprzez fascynujące narracje i autentyczne doświadczenia. Naszym celem jest nie tylko zachowanie i promowanie dziedzictwa, ale także budowanie tożsamości i więzi społecznych poprzez aktywne uczestnictwo w naszych przyszłych programach edukacyjnych, warsztatach oraz interaktywnych wystawach. Ideałem by było, aby każdy odwiedzający mógł poznać, zrozumieć i docenić architekturę drewnianą, wartość kulturową oraz historię Krakowiaków Zachodnich, a Park Edukacyjny „Branice” był miejscem inspirującym do refleksji nad wspólnym dziedzictwem i różnorodnością kulturową i ich znaczeniem dla dzisiejszego społeczeństwa – podsumowuje Rybski.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta