Natura oczami artystów: piękno, wrażliwość i ból

Tomohiro Higashikage, Shikai: Sight Hound fot. MOCAK ( z archiwum artysty)
W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK otwarto pięć nowych wystaw. Największą i najważniejszą z nich jest „Natura w sztuce”.

To już dziewiąta wystawa z serii Cywilizacja w sztuce. Wcześniej w muzeum można było zobaczyć ekspozycje poświęcone tematyce sportu, zdrowia, zbrodni czy ojczyzny.

– Staramy się zawsze, aby temat tych wystaw odnosił się do temperatury dyskusji wokół danego terminu. Obecnie trwają wszelkie dyskusje dotyczące ekologii, relacji człowieka z naturą i zagrożeń oraz co niewłaściwa eksploatacja niesie ze sobą. Uznaliśmy, że to właściwy moment, aby pokazać, jak naturę postrzegają artyści. Wystawa jest dość trudna – mówi Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u i jedna z kuratorek wystawy.

Natura w sztuce to prace ponad 70 artystów z wielu krajów. Są to nie tylko obrazy, ale również fotografie, obiekty, materiały wideo czy instalacje. Ekspozycja została podzielona na pięć części – Piękno, Ekologia, Konfrontacja, Materia i Symbol.

– Wystawa osiągnęła maksimum inności artystów. Nie byliśmy w stanie powstrzymać się przed tą ogromną liczbą, bo wielu artystów odnosi się do tego tematu. Jesteśmy zarówno częścią natury, jak i jej przeciwnikiem. Na tym napięciu buduje się wiele problemów i artystycznych inspiracji – dodaje Potocka. – Chociaż naturę często kojarzymy z pięknem i odpoczynkiem, ma ona również niebezpieczne oblicze – przyznaje. 

Wystawa potrwa od 26 kwietnia do 29 września.

Przemoc i pamięć

W MOCAK-u zobaczymy również ekspozycję Dorota Nieznalska. Przemoc i pamięć. W 1940 roku, po likwidacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Niemcy utworzyli w jego miejsce Instytut Niemieckich Prac na Wschodzie. Jego celem była analiza historycznych, antropologicznych i gospodarczych zasobów polskich ziem.

Część projektów instytucji dotyczyła celów, które władze niemieckie chciały realizować w Europie Środkowej i Wschodniej po wojnie. Chodziło o politykę ekonomiczną, etniczną – wydzielenie grup etnicznych i segregację podbitej ludności. Na wystawie wykorzystano dokumentację odnoszącą się do górali podhalańskich i Łemków pochodzącą z Archiwum UJ i zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ.

– Dorota Nieznalska w symboliczny sposób wkomponowała fotografie w ikonostas, natomiast zdjęcia przedstawiające górali podhalańskich i Rusinów zostały wkomponowane w panel umieszczony w przestrzeni prezbiterium, do której nie mają dostępu wierni. Ta praca przywołuje pamięć zapomnianego, ostrzega przed segregacją rasową, a osobom poddanym segregacji nadaje statut świętej ofiary – tłumaczy Monika Kozioł, kuratorka wystawy.

Oprócz powyższych wystaw MOCAK zaprasza również do obejrzenia ekspozycji Stanisław Dróżdż. Pojęciokształty czy wystaw odbywających się w ramach Miesiąca Fotografii. A są to Michael Schmidt. Lebensmittel i Anna Orłowska. Pompier, błoto, socrokoko.

Noc Muzeów

Powyższe ekspozycje będzie można też zobaczyć w nadchodzącą Noc Muzeów. W tym roku inauguracja wydarzenia nastąpi właśnie w Muzeum Sztuki Współczesnej. Odwiedzający będą mogli zwiedzić wystawę Natura w sztuce z przewodnikiem, zobaczyć performans muzyczny zespołu Rdzeń, odpocząć w specjalnej strefie chill-out w podziemiach muzeum czy zobaczyć film „Czy czeka nas koniec?”.

O 21.00 rozpocznie się zwiedzanie muzeum w języku ukraińskim. O 21.30 rozpocznie się natomiast oprowadzanie po Bibliotece Mieczysława Porębskiego. Pełny program dostępny na stronie www.mocak.pl.

 

comments powered by Disqus