W tegorocznym budżecie obywatelskim na poziomie dzielnic mieszkańcy będą mieć do wyboru 185 projektów. Ich liczba i skala bardzo się różnią – w dużej mierze w zależności od kwoty przeznaczonej przez radnych na ten cel. Mieszkańcy Bieńczyc muszą się tym razem zadowolić projektami ogólnomiejskimi.
Projekty zgłoszone przez mieszkańców przeszły już wszystkie etapy procedury, w tym weryfikację, odwołania i losowanie miejsc na liście. Teraz wszystko jest już gotowe, by w sobotę 17 czerwca rozpocząć głosowanie.
W zależności od tego, w której dzielnicy mieszkamy, głosowanie będzie się wiązać z większymi lub mniejszymi emocjami. Widać, że tam, gdzie radni przeznaczyli do rozdysponowania mniejsze kwoty, projektów było zdecydowanie mniej.
Mieszkańcy Grzegórzek, którym rada dzielnicy „oddała” 25 tysięcy złotych, mogą wybrać spośród pięciu projektów. Najmniejszy wybór będzie w Czyżynach, gdzie o wykorzystanie 50 tysięcy złotych walczą tylko czterej projektodawcy. Układ kwot jest taki, że – niezależnie od liczby głosów – zwycięstwa może być pewien autor projektu „Mali ratownicy”, który zakłada szkolenia z pierwszej pomocy. To zresztą częsta sytuacja, że niska kwota projektu daje mu bardzo duże szanse na realizację. Bieńczyce tym razem nie biorą udziału w dzielnicowej edycji BO – mieszkańcy mają więc do wyboru tylko projekty ogólnomiejskie.
Na przeciwległym biegunie są Prądnik Czerwony, Stare Miasto i Prądnik Biały. Ten ostatni przeznaczył na BO aż 400 tysięcy złotych, co poskutkowało dużym zainteresowaniem projektodawców i w głosowaniu rywalizować będą 23 pomysły.
Zobacz przykładowe projekty, na które można zagłosować
Dzielnica I Stare Miasto – 18 projektów, w tym zakup akordeonu dla zespołu „Słowianki”, nowe ławki przy ul. Retoryka, renowacja kamienia granicznego między Kleparzem a Pędzichowem czy wymiana lamp na ulicy Felicjanek.
Dzielnica II Grzegórzki – 5 projektów, w tym utworzenie placu zabaw przy Gimnazjum nr 7, organizacja wspólnego sadzenia drzew czy II edycja wieczorów z nauką tanga na rondzie Mogilskim.
Dzielnica III Prądnik Czerwony – 18 projektów, w tym udostępnienie mieszkańcom 5 rowerów cargo, plac do gry w bule, wyniesienie skrzyżowania ulic Ślicznej i Ostatniej czy umieszczenie uli na jednym z miejskich budynków.
Dzielnica IV Prądnik Biały – 23 projekty, w tym budowa zadaszonych wiat rowerowych, warsztaty z robotyki dla dzieci z miejscowej szkoły, remont schodów przy Opolskiej czy montaż „kaczkomatu” – urządzenia z karmą dla ptaków wodnych.
Dzielnica V Krowodrza – 11 projektów, w tym punkt z wodą pitną nad Młynówką Królewską, plenerowe kino letnie w Parku Jordana, nowe nasadzenia na terenie dzielnicy czy osłonięte ławki dla karmiących matek.
Dzielnica VI Bronowice – 8 projektów, w tym wymiana nawierzchni boiska przy szkole, zatoki parkingowe przy Bronowickiej, remont chodnika na Balickiej czy trasa kulturowa z Bronowic Małych do Mydlnik.
Dzielnica VII Zwierzyniec – 16 projektów, w tym kurtyna dźwiękochłonna wokół schroniska dla zwierząt, pracownia komputerowa na Bielanach, siłownia na świeżym powietrzu przy al. Focha czy remont ponad 100-letniego fortepianu w Bursie Szkolnictwa Ponadpodstawowego.
Dzielnica VIII Dębniki – 15 projektów, w tym łódź ratownicza dla strażaków z Tyńca, utworzenie Zielonej Alei Twardowskiego, ustawienie 18 stacji naprawy rowerów czy otwarte treningi biegowe.
Dzielnica IX Łagiewniki-Borek Fałęcki – 9 projektów, w tym street workout park, posadzenie magnoliowego zagajnika, nakładka asfaltowa na Nowotarskiej i nowy skwer przy ul. Łukasińskiego.
Dzielnica X Swoszowice – 8 projektów, w tym serwis internetowy informujący o smogu, remont chodnika przy ul. Taklińskiego, nauka gry na instrumentach czy umożliwienie dostępu do kultury starszym mieszkańcom dzielnicy.
Dzielnica XI Podgórze Duchackie – 16 projektów, w tym dodatkowe patrole policji, zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkola, montaż siatek ochronnych przy orliku czy „Kamień pamięci” upamiętniający bohaterów wojennych.
Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim – 12 projektów, w tym profesjonalne boisko do siatkówki plażowej, miasteczko ruchu dla dzieci, odnowienie terenu zielonego na os. Na Kozłówku czy „śpiewane lekcje historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”.
Dzielnica XIII Podgórze – 10 projektów, w tym remont chodnika przy ul. Półłanki, tyrolka w parku w Płaszowie, sfinansowanie pracy ratowników na Bagrach czy kursy angielskiego.
Dzielnica XIV Czyżyny – 4 projekty – w tym pielęgnacja zieleni w Lasku Łęgowskim, nowy chodnik w rejonie osiedla Avia czy publikacja dzielnicowej gazetki.
Dzielnica XV Mistrzejowice – 12 projektów, w tym wymiana latarni w rejonie przystanku "Wiślicka", siłownia w Parku Tysiąclecia, budowa boiska w przedszkolu czy inscenizacje grup rekonstrukcyjnych.
Dzielnica XVI Bieńczyce – brak.
Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie – 9 projektów, w tym rekultywacja terenu zielonego w Kantorowicach, nowy chodnik między ul. Darwina i Lubocką czy organizacja pikniku rodzinnego w parku Zielony Jar.
Dzielnica XVIII Nowa Huta – 14 projektów, w tym otwarcie ogrodów przy nowohuckich DPS-ach dla mieszkańców, patriotyczny mural, zakup „planszówek” do bibliotek, czy nowe oświetlenie Alei Róż.
Pełną listę projektów (również tych odrzuconych) można zobaczyć TUTAJ, po kliknięciu w numer wybranej dzielnicy. Oprócz tego warto zajrzeć na stronę z projektami ogólnomiejskimi, bo w praktyce ich realizacja również będzie dotyczyć konkretnych dzielnic.