Odkrycia archeologiczne na ul. Królowej Jadwigi nie wstrzymały prac

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Już ponad miesiąc trwają prace budowlane przy przebudowie ponad 650-metrowego odcinka ulicy Królowej Jadwigi od Robla do Jesionowej.

W połowie października zostały rozpoczęte zasadnicze prace przy przebudowie fragmentu ulicy Królowej Jadwigi. Wykonawca, za blisko 22 mln złotych ma nie tylko położyć nową podbudowę oraz nawierzchnię jezdni, wybudować chodniki, ale przede wszystkim przebudować podziemne instalacje i stworzyć system kanalizacji opadowej. Wszystko po to, aby ulica służyła długie lata bez konieczności jej rozkopywania.

Archeolodzy musieli przystąpić do prac

Przez początkowe dwa tygodnie wszystkie prace szły zgodnie z harmonogramem. Na początku listopada robotnicy weszli na teren tuż przy skrzyżowaniu ulic Korbutowej z Królowej Jadwigi. W pierwszej kolejności mieli zająć się przebudową sieci gazowej oraz wodociągowej, jednak niespodziewane odkrycie ludzkiej czaszki pokrzyżowało plany.

– Odkopaliśmy 33 ludzkie szkielety i mamy do czynienia z cmentarzem wielowarstwowym, co znaczy, że pierwsze pochówki zaczęły nam wychodzić na głębokości 160 centymetrów od współczesnego poziomu, a ostatnie na 220 centymetrów. Do przebadania mamy jeszcze jeden wykop, który będziemy w piątek badać i być może tam jeszcze znajdziemy kolejne szkielety. Mnie się wstępnie wydaje, że powoli będziemy kończyć prace, bo mieliśmy do czynienia z niewielkim cmentarzykiem, który był założony na planie kwadratu lub prostokąta. Szkielety będą poddane analizie antropologicznej, po czym zostaną powtórnie pochowane, najprawdopodobniej na jednym z krakowskich cmentarzy komunalnych – mówi archeolog Bożena Marczyk-Chojnacka.

Prezydent Andrzej Kulig: Prace budowlane nie zostały wstrzymane

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, który uczestniczył w ostatniej radzie budowy mówił, że pomimo niespodziewanych odkryć, prace są kontynuowane, poza obszarem wyłączonym przez archeologów. – Udało się nie zaburzyć prac i trwają one cały czas. Niezwykle istotne jest to, że wykonano już główne prace związane z podziemnymi instalacjami – podkreślił.

W sumie, do 14 listopada, w ponad 60 procentach udało się wykonać przebudowę sieci wodociągowych oraz gazowych, a w połowie modernizację kanalizacji. W tym tygodniu kontynuowane są prace w zakresie kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej oraz rozbiórki istniejących ogrodzeń. Drogowcy zrywają również starą nawierzchnię jezdni i chodników oraz przebudowują napowietrzną sieć energetyczną i teletechniczną.

– Wszystko wskazuje, że największe instalacje odwodnieniowe pojawią się w najbliższych dniach. To spowoduje, że na chwilę ruch samochodowy będzie musiał zamrzeć, bo będą umieszczane zbiorniki o ogromnej pojemności – tłumaczy wiceprezydent Andrzej Kulig. – Jestem optymistycznie nastawiony do tych prac i wydaje mi się, że na grudniowym spotkaniu będziemy widzieć lepszy krajobraz – dodaje.

Inwestycja ma się zakończyć w maju przyszłego roku. W 90 procentach jest dofinansowana ze środków budżetu państwa na przygotowania do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich.