Podgórze z największym potencjałem solarnym, Dębniki samowystarczalne

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Z raportu, który określa potencjał solarny zabudowy Krakowa, wynika, że w naszym mieście najlepszą dzielnicą pod względem nasłonecznienia jest „trzynastka”, czyli Podgórze. Duży potencjał mają również Dębniki. Z opracowania możemy dowiedzieć się także tego, że gdyby udało się wykorzystać powierzchnię użyteczną dachów wszystkich budynków w Krakowie na instalację paneli fotowoltaicznych, mielibyśmy dwukrotną nadwyżkę energii.

– Mapa potencjału solarnego zabudowy w Krakowie została sporządzona w ramach programu MONIT-AIR. Dla mieszkańców na portalu Obserwatorium – Miejski System Informacji Przestrzennej została udostępniona uproszczona wersja mapy – zakładka Kształtowanie i ochrona środowiska, warstwa MonitAir – Mapa zieleni i warunków przewietrzania Krakowa 2016, podwarstwa Potencjał solarny dachów – mówi o projekcie Jan Machowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa.

2 tys. godzin słońca

Naukowcy, tworzący raport, opierali się o dane z 2014 i 2015 roku. Na ich podstawie stwierdzono, że w Polsce OZE stanowią niecałe 12% udziału w energii pierwotnej i zaspokajają tym samym 5,3% zapotrzebowania na energię.  Jak czytamy w opracowaniu, głównymi źródłami OZE w Polsce są: biopaliwa (83,0% energii OZE), wiatr (10,7% energii OZE), biogaz (2,6% energii OZE) oraz hydroenergetyka (1,8%).

Bezdyskusyjnie jednak to słońce jest największym źródłem wśród pozostałych energii odnawialnych. Może ono generować teoretycznie od 50 W/m2 przy deszczowym dniu do 1000 W/m2 podczas bezchmurnej pogody. Jak zauważają jednak naukowcy, „moc cieplna kolektora słonecznego może osiągać maksymalnie wartość 600 – 800 W/m2., a maksymalna moc panelu fotowoltaicznego wynosi 200-250 W/m2”.

Eksperci wyliczyli również średnią liczbę godzin w roku, gdy świeci słońce. Wyszło, że to między 1,4 tys. a 1,7 tys. godzin. Wyjątkiem był rekordowy rok 2015, kiedy to średnio w Polsce zanotowano 2 tys. godzin. Liczby te opierają się na 30-letnich danych. Naukowcy zauważają, że liczba godzin wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad o 23% z powodu zmniejszenia się ilości pyłów w atmosferze.

Gdzie w Krakowie opłaca się montować „solary”?

Jak mówi Wojciech Luboń z Katedry Surowców Energetycznych AGH, kolektory uzupełniają się z kotłem gazowym.  –  Najlepiej jak ma się do tego zbiornik dwuwężownicowy. Nawet zimą kolektory podgrzeją wodę, kiedy wyjdzie słońce choćby na chwilę. Wówczas piec gazowy nie będzie musiał podgrzewać wody, która ma stopni 5 do 40, tylko od –  powiedzmy –  15 stopni – stwierdza ekspert.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie miejsca są odpowiednie do montażu paneli fotowoltaicznych. Przygotowujący raport wzięli pod uwagę kilka czynników: wysokości i położenie geograficzne budynków, nachylenie i ekspozycję dachu (istnieje optymalny kąt nachylenia dachu), dzienne i sezonowe zmiany położenia słońca oraz zacienienie, aby znaleźć optymalne miejsca do montażu paneli słonecznych.

Zacznijmy od nachylania dachów. Okazuje się, że zaledwie 17% powierzchni krakowskich dachów (ok. 353 ha) posiada zalecany kąt nachylenia, czyli między 35 a 65 stopni. – Najwięcej dachów o zalecanym nachyleniu znajduje się w Swoszowicach (31,2%) i Zwierzyńcu (28,5%), a najmniej w Czyżynach (9,4%), Mistrzejowicach (9,1%) i Bieńczycach (8,0%) – wyliczają twórcy raportu.

Jednak panele można stawiać nawet na połowie powierzchni wszystkich krakowskich dachów, czyli na ponad 900 ha.

Dębniki jak elektrownia

Teoretycznie też panele fotowoltaiczne o mocy 250 W, rozstawione na powierzchni użytecznej dachów budynków mieszkalnych, mogą wyprodukować 1,8 TWh energii rocznie. Okazuje się, że zapewniłoby to dwukrotne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych, która wynosi ok. 0,7 TWh.

– Najlepszy potencjał solarny posiada dzielnica Dębniki mogąca wyprodukować aż 12-krotnie więcej energii elektrycznej, niż wynika z zapotrzebowania jej mieszkańców – czytamy w raporcie. Natomiast Bieńczyce jako jedyna krakowska dzielnica nie byłyby w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania na energię swoim mieszkańcom.

Najwyższa roczna suma potencjału solarnego przypada na Dzielnice: Podgórze – 1.589 GWh, Nowa Huta 1.243 GWh oraz Dębniki 1.225 GWh. Najniższa zaś występuje w dzielnicy Bieńczyce 297 GWh, Mistrzejowice 382 GWh i Łagiewniki-Borek Fałęcki 391 GWh.

comments powered by Disqus