W Kamienicy Szołayskich – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie do stycznia można zobaczyć wystawę Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia. To prawie 80 dzieł, które łączy jeden wspólny motyw – kobieta.
W Kamienicy Szołayskich zobaczymy rzeźby Xawerego Dunikowskiego i Auguste’a Rodina. To pierwsza konfrontacja twórczości tych artystów, którą można zobaczyć do 15 stycznia 2017 roku. Elementem wspólnym, łączącym wszystkie dzieła jest motyw kobiety. Chociaż w ich życiu pojawiało się wiele kobiet, największy wpływ wywarły na nich Camille Claudel i Sara Lipska.
W oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie zaprezentowanych 41 dzieł Dunikowskiego, m.in. realizacje z cyklu Głowy wawelskie, które tworzył w drugiej połowie lat 20. XX wieku.
– Starałam się zachować proporcje, aby panowie mieli równe szanse w tym dialogu – przyznaje Ewa Ziembińska, kurator wystawy. - Myślę, ze przyjście na wystawę dostarczy atmosfery końca XIX wieku i początku XX wieku.
Dzieła wyjątkowe
Krakowska odsłona ekspozycji została zaaranżowana w zabytkowych wnętrzach Kamienicy Szołayskich. Rzeźby będzie można dzięki temu oglądać w „domowym” otoczeniu, podobnie jak w warszawskim pałacu Królikarnia czy paryskim Hotel Biron, gdzie znajduje się Muzeum Rodin.
– Jest kilka rzeźb wyjątkowych dla Rodina. Jedną z nich jest Ewa, która jest figurą wyjętą z większych kompozycji. W pewnym momencie została wyjęta z tej kompozycji i stała się samodzielną rzeźbą. Ogromna, ponad 1,80 – metrowa brązowa, ciężka rzeźba trafiła na pierwsze piętro kamienicy – stwierdza Ziembińska. – Na wystawie zobaczymy również rzeźbę Przykucnięta. Też kompozycyjnie wywodzi się kompozycyjnie z Bramy Piekieł, ale wskazuje na ważny wątek w przestrzeni erotycznej. Przedstawia różne perspektywy, które Rodin stosuje w obserwacji ciała kobiecego. Kolejne bardzo znane dwie rzeźby Rodina to „Ręka Boga” i „Ręka Diabła”. Warto powiedzieć, ze na wystawie zobaczymy również prace ich uczennic – Camille Claudel i Sary Lipskiej.
Wystawę Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia można zobaczyć od 8 października 2015 roku do 15 stycznia 2017 roku. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Musee Rodin w Paryżu. W poniedziałki wystawa nieczynna, od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00, w niedzielę – 10.00 – 16.00.