Ścieżka dla niewidomych w Muzeum AK

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Muzeum Armii Krajowej powstała specjalna trasa zwiedzania dla osób niedowidzących i niewidomych. Dzięki temu będą one mogły zapoznać się z historią Polskiego Państwa Podziemnego w specjalnie przygotowanej przestrzeni. Najważniejszym elementem projektu jest audioprzewodnik zawierający szczegółowe opisy wybranych muzealiów.

Już od jutra osoby niedowidzące i niewidome będą miały możliwość zwiedzenia Muzeum Armii Krajowej w dostosowanej do swoich potrzeb przestrzeni. W ramach projektu „Wsłuchaj się w historię AK – audiodeskrypcja ścieżki”, w instytucji powstała specjalna trasa zwiedzania z makietami i przedmiotami do dotykania.

Muzealia w audioprzewodniku

- Wybraliśmy kilkanaście najbardziej reprezentatywnych i zarazem najciekawszych eksponatów – przyznaje w rozmowie z LoveKraków.pl Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej. – Dokładnie je opisaliśmy, dlatego też osoby niewidome lub mające problemy ze wzrokiem w audiodeskrypcji otrzymają informacjo o naszym Muzeum: jaki kolor mają ściany w pomieszczeniu oraz jakie są dźwięki towarzyszące.

Tym sposobem słuchający dowiedzą się między innymi o tym, jak wyglądają pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, order Virtuti Militari czy kurtka mundurowa o. Adama Studzińskiego – kapelana spod Monte Cassino.

Eksponaty: wolno dotykać

Zwiedzający będą mogli poznać eksponaty również przez dotyk. Na wystawie stałej będzie można poznać rekonstrukcję czołgu Vickers, fragment kadłuba bombowca Halifax oraz klucze telegraficzne. Przygotowano również makietę obrazującą kształt grani oraz poszczególnych województw II RP oraz makietę rakiety V2.

- Pozostali zwiedzający również będą mogli korzystać z tych udogodnień – dodaje Piotr Koziarz. - Nie zabraniamy układania puzzli obrazujących kształt granic. To jedna z makiet przeznaczona dla osób niedowidzących, podpisana alfabetem Braile’a, ale i nie mamy nic przeciwko, jeżeli skorzysta z tego ktoś inny.

Na potrzeby projektu powstały również repliki munduru Pomocniczej Służby Kobiet, munduru oficerskiego Wojska Polskiego  czy pistoletu Walter P38. Muzeum przygotowało również repliki guzików według wzoru z 1927 roku w formie przypinek, które osoby niedowidzące i niewidome będą mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.