Święto Rynku Podziemnego. Zapowiada się tematyczne trzęsienie ziemi

W styczniu po raz kolejny odbędzie się święto Rynku Podziemnego, czyli drążenie miasta w poszukiwaniu różnych tematów związanych z Krakowem. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trzęsienia ziemi w dawnym Krakowie, rzecz o garncarzach i ich wyrobach, miasto okiem geodety. W styczniu po raz kolejny odbędzie się święto Rynku Podziemnego, czyli drążenie miasta w poszukiwaniu różnych tematów związanych z Krakowem.

Od trzech lat wydarzeniu organizowanemu przez Muzeum Krakowa towarzyszą żywioły. W tym roku nadszedł czas na kolejny z nich – ziemię. Wydarzenie rozpocznie się 11 stycznia i będzie rozłożone w czasie.

– Przyjrzymy się jej z punktu widzenia geodetów, geografów, artystów, a także historyków oraz historyków sztuki. Dzięki życzliwości Muzeum Geologicznego ING PAN udamy się w fascynującą podróż do wnętrza ziemi – informuje muzeum.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). Liczba miejsc jest ograniczona.

Wykłady o mieście

Co w tym roku znalazło się w programie?

Tegoroczne „drążenie miasta” zainauguruje 11 stycznia wykład „Ziemia: żywioł Saturna. Opowieść o Melancholii i nie tylko”. Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu Rynku Podziemnego. Historyczka sztuki i autorka bloga Posztukiwania, dr Magdalena Łanuszka, opowie o przedstawieniu Saturna, Melancholii i żywiołu ziemi w sztuce średniowiecznej i nowożytnej.

15 stycznia odbędzie się zwiedzanie Muzeum Geologicznego ING PAN. Początek o godz. 10.30. W zwiedzaniu może wziąć udział 15 osób.

Kilka dni później, 18 stycznia, zaplanowano wykład na temat trzęsień ziemi w Krakowie, który odbędzie się w przestrzeniach Rynku Podziemnego. Chociaż nasze miasto leży z dala od obszarów sejsmicznych, w przeszłości było nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Wykład na ten temat wygłosi Katarzyna Matusik-Nowicka – geografka i przewodniczka po Krakowie. Początek o godz. 17.30.

Jak wygląda Kraków okiem geodety? Co łączy nasze miasto z Londynem, Paryżem i Waszyngtonem? Czym są tajemnicze medalionu na ścianach kamienic? Te i inne tajemnice zdradzi Mariusz Meus, geodeta i przewodniczący akcji Honorowy Południk Krakowski. Wykład odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.30 w Rynku Podziemnym.

W programie również wykład dotyczący garncarzy i ich wyrobów. Dr Katarzyna Moskal, historyczka sztuki z Muzeum Krakowa opowie, z których miejsc wydobywali glinę i jakie możliwości dawał im lokalny materiał. Wykład zilustrują wyroby znajdujące się niegdyś w gospodarstwach krakowian, a dziś należące do zbiorów Muzeum Krakowa. Wykład odbędzie się 1 lutego o godz. 17.30.

W holu Pałacu Krzysztofory od 11 stycznia do 1 lutego będzie prezentowana wystawa fotografii Jurka Łobazy „Drążenie miasta. Ziemia”.

Fotografie prezentują wizualne skojarzenia z przyrodą w kolejnych sezonach i stanowią obraz zmian ekologicznych powodowanych przez rozwój cywilizacji.

Muzeum Krakowa nie zapomniało o najmłodszych krakowianach i krakowiankach. Instytucja planuje organizację specjalnych warsztatów, które ze względów pandemicznych odbędą się w nieco później. Chodzi o warsztaty ceramiczne prowadzone przez Magdalenę Schuster z pracowni „No to Pięknie”, które mają się wstępnie odbyć 20 marca.

14 maja muzeum zaprosi również na spacer „Krakowskie ogrody i parki”, który poprowadzi Anna Warzecha – przewodniczka po Krakowie.

Muzeum: „Pamiętajcie o certyfikatach”

Muzeum Krakowa informuje, że umożliwia osobom zaszczepionym zwiedzanie i udział w wydarzeniach poza obowiązującymi limitami po przedstawieniu przez nie certyfikatu zaszczepienia – w postaci wydrukowanej lub cyfrowej.

– Przedstawienie certyfikatu jest oczywiście dobrowolne, jednak jego nieprzedstawienie może spowodować konieczność oczekiwania na wejście na wystawę lub niemożność uczestniczenia w wydarzeniu. Wybierając się do Muzeum Krakowa pamiętajcie zatem o certyfikatach! – apeluje instytucja.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus